ANKARA. Turecký parlament vo štvrtok schválil kontroverzný zákon, ktorý posilňuje právomoci a ochranu spravodajskej služby, čo podľa kritikov povedie k ďalšiemu narušeniu demokracie v krajine uchádzajúcej sa o členstvo v Európskej únii.
V prípade podpísania prezidentom Abdullahom Gülom získa Národná spravodajská organizácia (MIT) nové možnosti pri vykonávaní tajných operácií a využívaní osobných údajov občanov.
Zákon tiež zavádza väzenské tresty za zverejňovanie tajných dokumentov.
Vláda konzervatívneho premiéra Recepa Tayyipa Erdogana vyhlasuje, že reforma zefektívni činnosť organizácie a umožní jej napĺňať "nové bezpečnostné a zahraničnopolitické potreby".
Opozícia zasa hovorí o premene Turecka na policajný štát a prisľúbila napadnutie legislatívy na ústavnom súde.
Erdoganova vláda v roku 2013 čelila nebývalej vlne opozičných protestov, zatiaľ čo posledné štyri mesiace jej postavenie ohrozujú podozrenia z korupcie.
Premiér sa bráni tvrdením, že ide o kauzu vykonštruovanú prívržencami vplyvného moslimského učenca Fethullaha Gülena žijúceho v USA s cieľom uskutočniť prevrat.
Vláda v tejto súvislosti pristúpila k upevňovaniu kontroly nad políciou, súdnictvom a internetom, niektoré z opatrení však neskôr anuloval ústavný súd.