Agentúrny článok bol nahradený textom z tlačového vydania.
SOUL, BRATISLAVA. Pár dní po stredajšom potopení zostáva v juhokórejskom trajekte uväznených 268 ľudí, väčšinou študentov strednej školy. Šanca, že sú ešte nažive, je minimálna.
Záchranárom sa podarilo preniknúť už aj dovnútra lode, ktorá je tridsať metrov pod hladinou, žiadnych preživších však nenašli. Aby sa loď nepotápala hlbšie, upevnili na ňu bóje.
Kapitána zatkli
Prokuratúra už požiadala juhokórejský súd, aby vydal zatykač na kapitána Lee Čunsoka. Ten sa v čase, keď sa loď začala nakláňať, nenachádzal ani na kapitánskom mostíku, loď kormidloval podľa BBC tretí dôstojník.
Okrem toho kapitán trajekt opustil medzi prvými, kým stovkám ľudí bolo povedané, aby počkali na záchranu vnútri.
„Treba preskúmať, kde bol kapitán, keď sa loď potopila, pretože to teraz predstavuje problém,“ povedal Lee SungJun, šéf vyšetrovacieho tímu na tlačovej konferencii.
Rodičia detí uväznených v potopenej lodi kritizujú vládu za nedostatočnú snahu pri záchrane. Vláda im údajne klamala o počte zapojených záchranárov.
Nezniesol pocit viny
Jeden zo zachránených, 52-ročný učiteľ Kang Mingyu, spáchal v piatok samovraždu.
Zástupcu riaditeľa školy, ktorý študentov na trajekte sprevádzal, našli obeseného na strome vedľa telocvične, kde sa zhromažďovali rodičia nezvestných školákov. Podľa kórejských médií si na ňom rodičia ventilovali svoj hnev, tlak preto asi nezvládol.
Dôvody potopenia zatiaľ nie sú jasné. Vyšetrovatelia predpokladajú, že dôstojník pri kormidle prudko zmenil smer, čo spôsobilo, že loď stratila rovnováhu a aj pre presunutý náklad sa začala nakláňať. Trajekt Sewol mieril na ostrov Čeču.
Ide o najväčšiu nevojenskú tragédiu na mori v Južnej Kórei v posledných desaťročiach. Zatiaľ najhoršia je z roku 1970, keď pri potopení lode pri meste Jeo-su na juhu polostrova zomrelo 323 ľudí.