KAPSKÉ MESTO, BOR. Základňa mierových síl OSN v juhosudánskom meste Bor sa vo štvrtok stala terčom útoku rozvášneného davu, ktorý prišiel napadnúť príslušníkov nuerskej národnostnej menšiny ukrývajúcich sa v jej priestoroch.
Podľa miestnych predstaviteľov sa mierotvorcovia snažili násilie zastaviť varovnými výstrelmi, napriek tomu však zahynulo najmenej 58 ľudí.
Misia OSN v Južnom Sudáne hovorí o "nevyprovokovanom útoku" mladých ozbrojencov, ich motív je však zatiaľ nejasný, informovala agentúra AP.
Základňu už strážia vojaci
Mesto Bor tvorí správne centrum nepokojného štátu Jonglei a v uplynulých mesiacoch bolo dejiskom krvavých bojov medzi armádou a protivládnymi povstalcami.
Okolo 5-tisíc Nuerov, ktorí museli opustiť svoje domovy, pritom našlo útočisko na miestnej základni.
Hovorca newyorskej centrály OSN Stéphane Dujarric informoval, že ozbrojenci sa do komplexu dostali vďaka predstieraniu, že sú pokojnými demonštrantmi s úmyslom odovzdať petíciu.
Podľa majora juhosudánskej armády Kuola Mayena Denga základňu momentálne strážia ugandskí vojaci.
Malakal je mestom duchov
Z viacerých juhosudánskych miest už ušli pre prudké boje stovky ľudí. Mnohí z nich museli opustiť svoje domovy už po druhý raz.
Útočníci úplne zrovnali so zemou a vyplienili Malakal, druhé najväčšie mesto Južného Sudánu, uviedla Katharina Witkowskiová z charitatívnej organizácie World Vision.
"Malakal je teraz mestom duchov. Ľudí zastrelili na nemocničných posteliach, po celom meste vidieť ľudské kostry," povedala Witkowskiová.
Začiatok obdobia dažďov, ktorý príde zhruba o dva týždne, môže spôsobiť záplavy a vyvolať choroby zo znečistenej vody, najmä v preľudnených utečeneckých táboroch, varovala organizácia World Vision.
Krajine hrozí hladomor
OSN začiatkom týždňa oznámila, že v Južnom Sudáne hrozí hladomor.
Akútnemu nedostatku potravín a "výnimočne vysokej úrovni" podvýživy čelí podľa OSN až milión ľudí.
Boje totiž znemožnili obyvateľom chudobnej krajiny zasadiť úrodu pred obdobím dažďov, čo spôsobuje súčasný akútny nedostatok jedla.
V ozbrojenom konflikte v najmladšej krajine sveta zahynuli tisíce ľudí, vyše 700-tisíc opustilo svoje domovy.
Ďalších 123 400 ľudí ušlo do susedných krajín vrátane Ugandy, Kene, Sudánu a Etiópie.