SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Rusko súhlasilo s odzbrojením separatistov, Krym v Ženeve neriešili

Putin v televíznej debate po prvý raz priznal nasadenie vojakov pred referendom na Kryme.

Ženevskú dohodu oficiálne oznámili John Kerry a Catherine Ashtonová. Niekoľko minút pred nimi jej detaily vyzradil Sergej Lavrov.Ženevskú dohodu oficiálne oznámili John Kerry a Catherine Ashtonová. Niekoľko minút pred nimi jej detaily vyzradil Sergej Lavrov. (Zdroj: SITA/AP)
 • Putin priznal nasadenie vojakov pred referendom na Kryme (viac)
 • Nasadenie ruských jednotiek na východe Ukrajiny prezident popiera
 • Pri prestrelke v Mariupole zomreli traja proruskí separatisti (viac)
 • Ukrajina nepustí cez hranice ruských mužov, ak nepreukážu väzby

Ukrajina, Rusko, EÚ a USA sa dohodli v Ženeve:

 • odzbrojenie všetkých nelegálne ozbrojených skupín na Ukrajine
 • vrátenie okupovaných budov regionálnym vládam
 • uvoľnenie okupovaných námestí a iných priestranstiev
 • amnestia pre demonštrantov, okrem tých, čo sú obvinení zo zločinov
 • väčšie zapojenie pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine
 • transparentná a inkluzívna zmena ukrajinskej ústavy

Online spravodajstvo sme ukončili

22:11 Podľa Obamu musí riešenie situácie na Ukrajine prísť od samotných Ukrajincov, vrátane odzbrojenia. „Smerujú k reformám, smerujú k voľbám a začínajú dávať do poriadku ekonomiku - to je to, čo vyrieši problém.“

21:57 „V tejto chvíli si nemôžeme byť istí ničím,“ povedal Obama v Bielom dome, „ale je tu nádej, že diplomacia zníži napätie.“

21:45 Za jednotu krajiny sa demonštrovalo v Donecku, Luhansku i Kramatorsku. Prišli stovky ľudí, demonštrácie boli pokojné.

21:15 Pred ruským veľvyslanectvom v Prahe protestuje asi päťdesiat ľudí. Žiadajú zrušiť ruskú okupáciu Krymu, zastavenie akcií ruských vojakov na východe Ukrajiny a propagandy voči Ukrajine.

20:45 Česko ponúklo na ochranu krajín NATO štyri gripeny a 300 vojakov, začlenených do síl rýchlej reakcie Aliancie. (idnes.cz)

20:43 Ukrajina prizvala Medzinárodný trestný súd k vyšetrovaniu všetkých závažných zločinov, ktoré sa mohli odohrať počas prevratu medzi 21. novembrom 2013 a 22. februárom 2014.

a_res.jpg

John Kerry a Sergej Lavrov v Ženeve. Foto: TASR/AP

V Donecku rozdávali letáky proti Židom

20:38 Pred oznámením ženevskej dohody spolu telefonovali Obama a Merkelová, podľa ktorej by malo Rusko využiť svoj vplyv na východe Ukrajiny na zmiernenie napätia. Telefonicky sa spojili aj Putin a turecký premiér Erdogan, aby prediskutovali krymských Tatárov, ale aj vzájomné dohody.

20:33 Dôstojníka slovenskej armády podozrievajú podľa Markízy zo špionáže pre Rusko. Čítajte viac

20:28 Maskovaní muži s ruskou vlajkou v Donecku rozdávali výzvu pre Židov, aby sa zaregistrovali a odovzdali súpis majetku, inak ich vyhostia. Samozvaná vláda odmieta zodpovednosť. (Thinkprogress)

20:11 Naplnenie dohody pravdepodobne nebude jednoduché. Líder separatistov v budove doneckej vlády Zacharčenko avizoval, že neodídu, kým necúvnu podporovatelia vlády na kyjevskom majdane. (Reuters)

19:30 Výsledok ženevských rokovaní je oveľa lepší, ako sa očakávalo. Teraz záleží, ako sa jednotlivé kroky podarí naplniť, hodnotí Julian Borger z denníka The Guardian.

Celé znenie ženevskej dohody

Geneva Statement of April 17, 2014

"The Geneva meeting on the situation in Ukraine agreed on initial concrete steps to de-escalate tensions and restore security for all citizens.

All sides must refrain from any violence, intimidation or provocative actions. The participants strongly condemned and rejected all expressions of extremism, racism and religious intolerance, including anti-semitism.

All illegal armed groups must be disarmed; all illegally seized buildings must be returned to legitimate owners; all illegally occupied streets, squares and other public places in Ukrainian cities and towns must be vacated.

Amnesty will be granted to protestors and to those who have left buildings and other public places and surrendered weapons, with the exception of those found guilty of capital crimes.

It was agreed that the OSCE Special Monitoring Mission should play a leading role in assisting Ukrainian authorities and local communities in the immediate implementation of these de-escalation measures wherever they are needed most, beginning in the coming days. The U.S., E.U. and Russia commit to support this mission, including by providing monitors.

The announced constitutional process will be inclusive, transparent and accountable. It will include the immediate establishment of a broad national dialogue, with outreach to all of Ukraine’s regions and political constituencies, and allow for the consideration of public comments and proposed amendments.

The participants underlined the importance of economic and financial stability in Ukraine and would be ready to discuss additional support as the above steps are implemented."

V Ženeve sa dohodli na Ukrajine

19:16 Anexiu Krymu v Ženeve neriešili. Lavrov pripomenul, že odzbrojenie sa netýka len demonštrantov na východe, ale aj v Kyjeve.

19:04 Lavrov podľa Kerryho pripustil stiahnutie ruských vojsk z ukrajinských hraníc po znížení napätia, zabezpečenia práv Ukrajincov, ústavnej reforme a zriadení novej vlády.

19:01 Ashtonová aj Lavrov zdôrazňovali potrebu ústavnej reformy na Ukrajine. Ashtonová vyjadrila potrebu spravodlivých prezidentských volieb 25. mája.

19:00 Kerry po rokovaniach v Ženeve povedal, že ak v nasledujúcich dňoch neuvidia progres v znižovaní napätia na Ukrajine, sprísnia sankcie voči Rusku. Zdôraznil však, že cieľom rokovaní nie je hroziť, ale hľadať dohodu.

18:58 Kerry a Ashtonová predstavili v Ženeve dohodu medzi Ukrajinou, Ruskom, EÚ a USA:

 • odzbrojenie všetkých nelegálne ozbrojených skupín na Ukrajine
 • vrátenie okupovaných budov regionálnym vládam
 • uvoľnenie okupovaných námestí a iných priestranstiev
 • amnestia pre demonštrantov, okrem tých, čo sú obvinení zo zločinov
 • väčšie zapojenie pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine
 • transparentná a inkluzívna zmena ukrajinskej ústavy

18:30 V Ženeve došlo k dohode na krokoch, ktoré majú zmierniť napätie na Ukrajine, a na ďalších rokovaniach, povedal šéf ruskej diplomacie Lavrov. Čaká sa na spresnenie.

Diplomati sa v Ženeve dohodli

Biden opäť telefonoval s Ficom

18:22 Americký viceprezident Biden opäť telefonoval s premiérom Ficom. Ocenil prístup Slovenska k reverznému toku plynu na Ukrajinu. Séria telefonátov má pokračovať po Bidenovej návšteve Kyjeva. Biden už predtým tlačil na Fica pre plyn na Ukrajinu. Čítajte viac

18:05 Spojené štáty poskytnú Ukrajine zdravotnícke pomôcky, helmy či generátory elektrického napätia. Zbrane, ako ich žiadal Kyjev, nezvažujú.

18:03 Moskva žiada vysvetlenie obmedzenia Rusov na ukrajinských hraniciach. Pohrozila podobnými reštrikciami.

17:43 Za odovzdanie ruského agenta polícii sľubuje miliardár Ihor Kolomojskij z Dnepropetrovskej oblasti 10-tisíc dolárov, za oslobodenie vládnych budov 200-tisíc dolárov.

17:41 Od anexie Krymu opustilo polostrov už okolo 5-tisíc Tatárov. Podľa Mustafu Džemileva sa väčšina presídlila na západ Ukrajiny.

17:38 Rokovania Ukrajiny, Ruska, EÚ a USA sa natiahli o celé hodiny. Hoci sa od nich veľa neočakávalo, John Kerry má vystúpiť so spoločným stanoviskom. (The Guardian)

Ukrajina bude zastavovať Rusov

17:27 Česko zjednoduší víza Ukrajincom. Ľuďom s českým pôvodom, mladým a dôchodcom odpustí poplatky. (iDNES.cz)

17:25 Kyjev spresnil informácie ruského Aeroflotu, že na Ukrajinu nevpustí ruských mužov vo veku od 16 do 60 rokov. Cestu im odobria z rodinných dôvodov, na pozvanie firmy alebo konkrétnej osoby. Opatrenie prijali z obavy pred ruskými provokatérmi.

17:09 Ukrajinská polícia prepustila na slobodu už 25 zo 63 osôb, ktoré zadržala v súvislosti s nočným útokom na základňu v Mariupole. Nepreukázala im vinu. Ľudia so zbraňami alebo v maskáčoch zostávajú za mrežami.

17:05 Americký senátor McCain sa na stretnutí v Moldavsku vyjadril za pripojenie krajiny k EÚ. Už dlhšie sa zasadzuje aj za poskytnutie zbraní Ukrajine a európske sankcie nazýva smiešne slabými. (AP)

16:48 Proruskí aktivisti prenikli na letisko v Donecku. Podľa zamestnancov letisko ďalej funguje v normálnom režime. (UNIAN)

16:46 Televíznu vežu v Slovjansku, z ktorej sa šíri televízny signál aj do Kramatorsku, Horlivky a Makijivky, obsadili proruskí separatisti. Vypli ukrajinské kanály a nahradzujú ich ruskými. (UNIAN)

16:29 Putin uviedol, že šéf NATO Anders Fogh Rasmussen si ešte ako dánsky premiér tajne nahral ich schôdzku. Severoatlantická aliancia to odmietla ako úplný nezmysel.

V Donecku plánujú referendum

16:22 Ukrajina na svoje územie nepustí ruských mužov vo veku od 16 do 60 rokov, uviedla to ruská letecká spoločnosť Aeroflot.

16:17 Ukrajinský parlament odhlasoval, že dočasný prezident Oleksandr Turčynov zváži okamžité posilnenie vojenskej pripravenosti voči ruskej agresii. (AFP)

15:54 Proruskí separatisti v Donecku plánujú na 11. mája referendum o možnom pripojení k Rusku. (The Moscow Times)

15:24 V Slovjansku uniesli novinára Sergeja Leftera. Ozbrojenci ho obvinili zo spolupráce s Pravým sektorom. (Ukrajinská pravda)

15:01 Jaceňuk Putinovi odkázal, že Rusko je zodpovedné za smrť troch proruských aktivistoch v Mariupole na východe Ukrajiny.

14:58 Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina zo sabotáže blížiacich sa prezidentských volieb. Ten totiž varoval, že výsledky prezidentských volieb neuzná.

13:46 Ruský prezident tvrdí, že Moskva je pripravená počkať mesiac, než Kyjev zaplatí Rusku dlh za plyn. Potom bude žiadať platby vopred. (viac)

Snowden sa pýtal Putina na špehovanie

13:32 Europarlament je presvedčený, že Únia musí byť pripravená uložiť ďalšie hospodárske sankcie proti Rusku. Podľa neho je možné pristúpiť k druhej fáze a pripraviť sa na tretiu. (Ukrajinská pravda)

13:31 "Máme asi desať Rusov s ruskými pasmi, ktorých sme zatkli. Všetci majú skúsenosti s prácou tajných služieb," uviedla ukrajinská Štátna bezpečnostná agentúra.

13:30 Do televíznej debaty s Vladimirom Putinom zapojili aj Edwarda Snowdena. Prezidenta sa v narážke na USA spýtal, či aj Rusko sleduje milióny svojich občanov. Putin odpovedal, že sa tak deje len na základe rozhodnutia súdov a zdôraznil, že v Rusku nedochádza k "masovému a nekontrolovateľnému" sledovaniu ako v USA.

13:28 V Luhansku sa pred Univerzitou Tarasa Ševčenka zišlo okolo dvetisíc ľudí, ktorí vyjadrujú podporu jednotnej Ukrajine. (Ukrajinská pravda)

13:22 Rusko podľa Putina investuje do Krymu viac ako 44 miliard rubľov, aby sa dôchodky a štátne platy vyrovnali úrovni v Rusku.

12:49 Európsky parlament vyzval Rusko, aby stiahlo svojich vojakov z východných hraníc Ukrajiny.

12:22 Umiestnenie raketového štítu USA vo východnej Európe povedie podľa Putina k pretekom v zbrojení. Rusko bude musieť odpovedať a zaistiť svoju bezpečnosť.

11:58 Ukrajinská prokuratúra začala pre separatizmus stíhať 214 osôb. Iba jeden prípad zatiaľ posunuli na súd.

Na Kryme boli Rusi už pred referendom

11:49 Putin varoval, že neuzná výsledky prezidentských volieb, ak budú kandidáti z východu Ukrajiny naďalej terčom útokov.

11:46 Ukrajinci a Rusi sú prakticky jeden národ, ktorý sa ocitol v dvoch štátoch, hovorí Putin.

11:28 "Museli sme podniknúť nevyhnutné kroky, aby sa udalosti nevyvinuli tak, ako sa v súčasnosti vyvíjajú na juhovýchode Ukrajiny," povedal o Kryme Putin.

11:22 Putin po prvý raz priznal nasadenie ruských síl na Kryme. Tvrdí, že prišli podporiť miestnu domobranu.11:16 Putin o východnej Ukrajine: "Toto je Nové Rusko. Východoukrajinské oblasti neboli za cárskych čias súčasťou Ukrajiny."

11:14 "V Ženeve bude kľúčové, či sa Ukrajine podarí presvedčiť Rusko o jej pláne odovzdať regiónom viac právomocí," píše Gavin Hewitt z BBC.

11:08 Väčšina Rusov chce, aby McDonald´s odišiel z ich krajiny. Ukazuje to prieskum, ktorý urobili po tom, čo sieť rýchleho občerstvenia zavrela svoje prevádzky na Kryme. (viac)

11:04 Ukrajina začala vyšetrovať najväčšiu ruskú banku Sberbank a ďalších trinásť bánk pre podozrenia, že pomáhajú financovať proruských separatistov. (viac)

10:59 Obálka nového čísla časopisu Economist.

Putin: Na Ukrajine nie sú naše jednotky

10:56 Putin v debate hájil zosadeného ukrajinského prezidenta Janukovyča aj špeciálne jednotky Berkut.

10:50 Ministri zahraničných vecí Únie, USA, Ruska a Ukrajiny začali v Ženeve bilaterálne rozhovory. Neskôr bude nasledovať spoločná schôdzka.

10:35 V Ženeve pred rokovaniami zadržali dve polonahé aktivistky Femenu. Polícia ich chytila krátko pred očakávaným príchodom Sergeja Lavrova.

10:27 Televíznu debatu v štúdiu prerušil živý vstup zo Sevastopoľa, odkiaľ prichádzajú ďalšie otázky pre prezidenta.

10:22 Putin tvrdí, že Rusko na Kryme nič vopred nepripravovalo. "Neplánovali sme žiadne anexie ani vojenské operácie," vyhlásil. Ľuďom na polostrove však podľa neho hrozil útlak, preto sa ich Rusko rozhodlo podporiť.

putin_tv_res.jpg

REPROFOTO - SME/ČT

10:21 Kyjev sa podľa Putina nepokúsil nadviazať dialóg s ruskojazyčným obyvateľstvom na východe Ukrajiny.

10:20 Vyslanie ukrajinskej armády na východ krajiny je podľa Putina "ďalším závažným zločinom" zo strany vlády v Kyjeve.

10:19 "Na východe Ukrajiny nie sú žiadne ruské jednotky, sú to všetko miestni ľudia," povedal Putin.

10:11 Putin odpovedá na otázky divákov. Na úvod novú kyjevskú vládu za to, ako obsadila posty gubernátorov. Situáciu na východe Ukrajine podľa neho treba riešiť diplomaticky, nie silovo.

09:51 V ruskej televízii sa o 10. hodine nášho času začne televízna debata s Vladimirom Putinom.

09:39 V Ženeve sa schyľuje k štvorstranným rokovaniam medzi Ukrajinou, Ruskom, EÚ a USA. Pred ich začiatkom spolu diskutovali šéfovia diplomacií USA a Únie John Kerry a Catherine Ashtonová.

kerry_ashton_res_res.jpg

FOTO - SITA/AP

Pri prestrelke zomreli traja separatisti

09:04 Viacerí vojenskí experti sa v reakcii na stredajšie udalosti zhodli, že protiteroristická operácia nebola dobre pripravená. (viac)

08:42 Protiteroristická operácia v Mariupole podľa ministra vnútra Arsena Avakova stále pokračuje. Zameraná je na zatýkanie ozbrojených separatistov.

08:27 Pri prestrelke medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými separatistami v Mariupole zomreli traja stúpenci Moskvy. (viac)


07:39 Rusko môže podľa Únie stratiť dôveryhodnosť ako bezpečný dodávateľ zemného plynu. Brusel to píše v liste prezidentovi Putinovi. (viac)

07:37 V Ženeve dnes budú rokovať Ukrajina, Rusko, Únia a USA. Nemenovaní americkí predstavitelia, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, však výraznejší prelom neočakávajú.

07:32 Americký prezident Barack Obama zopakoval, že ak bude Rusko pokračovať v destabilizácii Ukrajiny, USA na to budú reagovať. Nepovedal však, či Moskva bude okamžite čeliť ďalším, prísnejším sankciám, ak zlyhá dnešná ženevská schôdzka predstaviteľov Únie, Ruska a Ukrajiny.

07:21 Na kasárne ukrajinských vojsk v Mariupole zaútočili proruskí aktivisti. Hlásili streľbu a zranenia, na strane útočníkov podľa nepotvrdených správ zomrel jeden človek. (viac)

Stalo sa v stredu:

 • Ukrajina nevie účinne zasiahnuť proti separatistom na východe
 • armáda si nechala vziať vozidlá, nechce dať zámienku Rusom na konflikt
 • NATO posilní svoju prítomnosť na východných hraniciach

Editor: Marek Bažík, Denisa Ballová, Martin Lipták

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Aj matematika sa dá skrotiť
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 5. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 689
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 703
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 618
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 261
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 368
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 192
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 075
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 962
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 684
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na súd.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Maďarsko a Poľsko trvajú na vetovaní rozpočtu Európskej únie

Krajiny odmietli akýkoľvek mechanizmus, ktorý by finančne sankcionoval štáty za porušenie demokratických princípov.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Britský minister a škótska premiérka predstavili nové opatrenia

Anglicko sa vráti k trojstupňovému systému opatrení, ktorý vláda predstavila v septembri.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Europoslanci odsúdili sprísnenie interrupcií v Poľsku

Najnovší zákaz povedie podľa poslancov k nárastu nezákonných, nebezpečných, tajných a život ohrozujúcich potratov.

Poľky protestujú proti prísnejším zákonom o interrupciách.

Johnson za svojho hlavného poradcu vymenoval Rosenfielda

Bývalý podnikový konzultant vo funkcii nahradí Dominica Cummingsa.

Boris Johnson.