AKTUALIZOVANÉ 20:40

Ukrajinská armáda si nechala vziať vozidlá, nechce dať zámienku Rusom

Ruské vlajky zaviali nad niekoľkými ukrajinskými bojovými vozidlami na východe krajiny.

Obrnené vozidlá v Slovjansku.(Zdroj: SITA/AP)

Ozbrojení separatisti pokračujú v obsadzovaní vládnych budov. Vláda v Kyjeve sa snaží vyhnúť krviprelievaniu a radšej stráca obrnené transportéry.

 • Ukrajina nevie účinne zasiahnuť proti separatistom na východe
 • NATO posilní svoju prítomnosť na východných hraniciach
 • vo štvrtok by mali v Ženeve rokovať Ukrajina, Rusko, EÚ a USA
 • situáciu sme sledovali online

sme0_0417_002-2_r2800_res.jpg

Kliknutím zväčšíte

SLOVIANSK, BRATISLAVA. Protiteroristická operácia proti ozbrojeným separatistom na východe Ukrajiny sa vyvíja pomalšie, ako by si vláda v Kyjeve predstavovala.

Po utorkovom znovuobsadení letiska v Kramatorsku hlásili v stredu viac úspechov ozbrojení separatisti než ukrajinské špeciálne jednotky.

Navyše vláda v Kyjeve musela vysvetľovať, ako sa mohlo stať, že na jej šiestich obrnených transportéroch zaviali ruské vlajky.

Podľa ministerstva obrany sa k nim dostali ozbrojení separatisti po blokáde s podporou miestnych obyvateľov. Popierali však, že by vojaci dezertovali, ako napríklad informovala ruská agentúra Ria Novosti.

Ruská propaganda

Zábery ukrajinskej bojovej techniky pod ruskou trikolórou ukázali, v akej ťažkej pozícii sa ukrajinské bezpečnostné zložky na východe krajiny s výraznou ruskou menšinou a po rusky hovoriacim obyvateľstvom ocitli.

To, samozrejme, využili ruské televízie, ktoré šíria propagandu o fašistoch z Kyjeva a krviprelievaní na východe Ukrajiny, kde majú svojich verných divákov.

„Na Ukrajine znovu tiekla krv. Krajina stojí na prahu občianskej vojny,“ napísal na svojom Facebooku ruský premiér Dmitrij Medvedev v čase, keď ruské médiá šírili, že ukrajinské jednotky zabili počas operácie na letisku v Kramatorsku štyroch ľudí.

Zelení muži z Krymu

Správy o obetiach sa nakoniec nepotvrdili. Naopak informácií, že ozbrojených separatistov riadia ruskí operatívci, pribúdalo aj v stredu.

Hovorila o nich podľa agentúry Interfax­ Ukraina aj starostka Slovianska Nela Štepová, podľa ktorej sa v meste pohybujú ruskí vojaci.

Za obsadzovaním vládnych budov sú podľa Kyjeva tí istí Rusi zo 45. pluku, ktorí začali okupáciu Krymu.

„Rusko začalo exportovať terorizmus,“ sťažoval sa v stredu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Moskva popiera, že by mala niečo spoločné so separatistami. Rovnako však odmietla odsúdiť konanie separatistov, ktorí majú profesionálnu výzbroj nápadne podobnú vybaveniu ruskej armády.

Ukrajinská tajná služba SBU zverejnila údajný ruský plán vyvolať smrť sto až dvesto ľudí v uliciach, po ktorých by nasledovala invázia ruskej armády na územie Ukrajiny. Tej sa obáva aj Poľsko, ktoré požiadalo z obavy o vlastnú bezpečnosť o pomoc NATO.

O čo ide Rusom?

„Vstup regulárnej ruskej armády na Ukrajinu môže byť otázkou hodín, o čom rozhoduje ruský prezident Vladimir Putin,“ obáva sa poľský generál Waldemar Skrzypczak podľa portálu Wp.pl.

„Niekoľkodňová operácia proruských síl je dobre zorganizovaná, skoordinovaná časovo aj priestorovo. Prioritou je destabilizácia ukrajinskej vlády, vyvolanie nepokojov, rozbitie ukrajinskej armády a vyvolanie protivládnej vzbury,“ dodal bývalý veliteľ poľských pozemných síl.

NATO odhaduje, že za hranicami stojí 40­-tisíc ruských vojakov. Práve o ich stiahnutí by sa malo vo štvrtok hovoriť na diplomatických rozhovoroch v Ženeve.


Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

20:16 Ruský rezort diplomacie vydal ostré stanovisko, v ktorom varuje pred "katastrofálnymi dôsledkami" americkej podpory vlády v Kyjeve.

20:04 Bývala ukrajinská vládna Strana regiónov na svojom mimoriadnom zasadnutí v Donecku pripravila rezolúciu, ktorá vyzýva demonštrantov na východe na zloženie zbraní a opustenie okupovaných budov.

19:53 USA pripravujú pre Ukrajinu humanitárnu pomoc v podobe zdravotníckych potrieb a oblečenia, vojenské vybavenie zasielať neplánujú.

19:41 Podľa ruskej agentúry Regnum sa zosadený prezident Viktor Janukovyč chystá v nedeľu na návrat do Donecka.

19:39 Američana varovali Rusko pred rýchlym prijatím ďalších sankcií, ak Moskva po rokovaniach v Ženeve neprispeje k upokojeniu situácie.

19:38 Novinári sú na Ukrajine vystavení násiliu, zastrašovaniu a psychologickému nátlaku. Na východe došlo v uplynulých dňoch k celému radu útokov na pracovníkov médií, tvrdí OBSE.

Podobné fotografie chodili aj z Krymu pred jeho anexiou Ruskom:

18:14 Lídri samozvanej Ľudovej doneckej republiky na tlačovej konferencii v Donecku predstavili svoj zámer vytvoriť autonómnu vládu. (Guardian)

17:34 Podľa Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova vláde v Európe cenzúra a televízni diváci a čitatelia nedostávajú úplné informácie. (Rossija-24)

17:17 Na letisku v Kramatorsku malo dôjsť k prestrelke medzi armádou a separatistami. Informácia je zatiaľ nepotvrdená. (Unian)

17:16 Ukrajinskí vojaci, ktorým vzali vozidlá, opustili Slovjansk autobusmi.

17:00 Separatisti v Kramatorsku tvrdia, že na ich stranu prebehlo asi päťdesiat vojakov z Dnepropetrovska. Vláda to predtým poprela.

16:56 Merkelová v telefonáte povedala Putinovi, že Rusko nesie hlavú zodpovednosť za udalosti na Ukrajine.

16:13 Podľa ukrajinského ministerstva obrany ukoristili vozidlá "maskovaní extrémisti za pomoci ruskej diverznej skupiny". Transportéry odviezli do mesta Slovjansk, kde ich strážia "osoby v uniformách, ktoré nepatria ukrajinskej armáde".

Militanti v Slovjansku sa zabávajú s ukradnutou technikou:

Ruská ekonomika trpí

16:05 Podľa údajov ruského ministerstva financií v prvom kvartáli uniklo z Ruska viac kapitálu ako za celý vlaňajšok. Ekonomika pre krízu na Ukrajine v prvom kvartáli spomalila rast na 0,8 percenta.

16:00 Podnestersko žiada Rusko a OSN, aby ho uznali za nezávislý a samostatný štát.

15:56 Rusko zvažuje súdny spor proti USA na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Jeho dôvodom by mali byť sankcie, ktoré zasiahli ruské banky, povedal ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev.

15:48 Na Ukrajine zatkli 23 ruských špiónov, oznámil šéf bezpečnostnej služby Ukrajiny s tým, že sieť špiónov fungovala dva až tri roky. (lv.ua)

15:42 Rusko nariadilo separatistom na východe Ukrajiny zabiť sto až dvesto ľudí, aby malo dôvod na inváziu, informovala agentúra UNIAN, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Ukrajinskej bezpečnostnej služby.

15:40 Reportér Guardianu Alec Luhn píše, že desiatky ukrajinských vojakov po dlhej debate s proruskými ozbrojencami opúšťajú mesto. Zbrane im nechali, vozidlá zostávajú v Slovjansku.

NATO posilní obranu na východe

15:22 Ministerstvo obrany priznalo, že sa separatisti zmocnili šiestich výsadkových bojových vozidiel.

14:50 Ukrajinský parlament rezolúciou podporil bezpečnostnú operáciu na stabilizovanie situácie na východe krajiny.

14:40 NATO okamžite posilní svoju prítomnosť na východných hraniciach, oznámil generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen.

14:35 Zmätky okolo vyhlásenia Doneckej republiky pokračujú. Antimajdan, ktorý ju mal vyhlásiť, sa od informácie dištancoval. Podľa Guardianu sa však Denis Pušilin vyhlásili za šéfa samozvanej republiky a zvolal tlačovú konferenciu. Z nej posielal aj fotografie. (Guardian)

14:30 Štyria Ukrajinci žiadali na Slovensku o azyl, po rozhovore si to však rozmysleli, povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

14:27 Putinova propaganda pripomenula časy studenej vojny, povedal eurokomisár Štefan Füle.

14:23 Slovensko prijalo osobitné opatrenia, ktoré majú posilniť ochranu východnej hranice. Čítajte viac

14:00 Napriek obsadeniu radnice v Donecku proruskými separatistami, zastupiteľstvo rokuje. Jeho hovorca Sergej Bogačev hovorí, že "dialóg treba viesť s obidvoma stranami". (Ukrajinská Pravda)

13:50 Polícia Doneckej oblasti vyzvala pravoslávnych veriacich, aby počas nastávajúcich veľkonočných sviatkov nešli na pútnické miesta. V Doneckej oblasti je štátna prírodná rezervácia Sväté hory s kláštorom Uspenia presvätej Bohorodičky, ktorá patrí pod Moskovský patriarchát ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

13:30 K Donecku sa vydala kolóna ukrajinskej bojovej techniky pozostávajúca z asi piatich desiatok vozidiel. Proruská domobrana medzičasom deklarovala, že sa ich pokúsi zastaviť. (Ria Novosti)

13:15 Fotoreportéra ruského denníka Kommersant Iľju Pitaľova odpratáva proruský ozbrojenec a zakazuje mu fotografovať obrnené transportéry v Slovjansku.

Ukrajina odmieta dezerciu svojich vojakov

12:59 Predseda strany Vlasť Serhij Sobolev povedal, že ukrajinské vozidlá sa nevzdali nepriateľom, ale "partizánskou metódou prenikli na územie kontrolované ozbrojencami Ruskej federácie a ňou financovanými separatistami". (agentúra Unian)

12:43 Účastníci odesského antimajdanu oznámili, že žiadnu nezávislú republiku nevyhlásili a tých, čo túto informáciu šíria, označili za provokatérov. (otkat.od.ua)

12:40 Minister obrany Michail Kuznec poprel, že by z armády prebehli na stranu separatistov príslušníci ukrajinskej armády. (Ukrajinská Pravda)

12:12 Európska únia pripravuje plán na zníženie energetickej závislosti na Rusku.

11:57 Separatisti v Donecku začali rozširovať letáky, v ktorých požadujú od miestnych podnikateľov sedemdesiat dolárov mesačne na "doplnenie zlatého pokladu republiky".

Okrem toho oznámili, že zavádzajú prídelové lístky na niektoré druhy potravín a vyhlasujú všeobecnú mobilizáciu. Ľuďom, ktorí sa odmietnu podriadiť novým pravidlám, pohrozili "vysťahovaním k banderovcom" a zhabaním majetku. (zn.ua)

ukraine-d28e8c8f133445e7842e39e93987257c_r9795_res.jpeg

Ukrajinskí vojaci na ceste do Kramatorska.
Foto - TASR/AP

Jaceňuk viní Rusko z vývozu terorizmu

11:35 Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil Rusko, že prostredníctvom svojich síl vysielaných na organizovanie ozbrojených separatistov, "vyváža na Ukrajinu terorizmus".

Rusko musí podľa neho okamžite stiahnuť svoje diverzné skupiny i agentov rozviedky, odsúdiť teroristov a požiadať o ukončenie blokády administratívnych budov.

11:25 Veľvyslanci členských krajín NATO zvažujú posilnenie vojenskej prítomnosti aliancie v jej východných členských krajinách.

11:19 Odesský antimajdan vyhlásil odesskú oblasť za národnú republiku a vyzval obyvateľov, aby blokovali prevádzku mesta. (Interfax-Ukrajina)

11:10 Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Ukrajina sa ocitla na pokraji občianskej vojny. Vyjadril sa tak v utorok večer počas telefonátu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

11:04 Obrnené vozidlá v Slovjansku patria ukrajinskej armáde, jazdia na nich však prebehlíci, ktorí sa pridali na stranu proruských separatistov. (Kyiv Post)

10:48 Do májových prezidentských volieb sa zrejme rozhodne o osude východnej časti Ukrajiny. Možností je niekoľko: od vlády ruských vojsk, cez občiansku vojnu až po diplomatické riešenie. Čítajte viac

10:25 Radnicu v Donecku obsadili neznámi ozbrojenci. (server lb.ua)

10:12 Ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema vyhlásil, že niet nijakých pochybností o pôsobení ruských výsadkárov na východe Ukrajiny. Čítajte viac

9:50 Po uliciach Kramatorska a Slovjanska idú kolóny obrnených vozidiel s ruskými vlajkami. Video zo Slovjanska zverejnila televízia espresso.tv. (Ukrajinská Pravda)


V Kramatorsku obkľúčili ukrajinské vozidlá

9:25 Svetová banka sa rozhodla navýšiť prvú tranžu v máji z pol miliardy na 750 tisíc miliónov dolárov.(Ukrajinská Pravda)

9:16 Veliteľ proruskej domobrany Doneckej oblasti Myroslav Rudenko vyhlásil, že kyjevská vláda sa ich snaží vykresliť ako teroristov, pričom za ruských ozbrojencov označujú miestnych civilistov a obviňujú ich z extrémizmu. (RIA Novosti)

9:12 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že štvorstranná schôdzka v Ženeve, ktorá sa má konať vo štvrtok, je stále na programe. Moskva chce, aby Kyjev rešpektoval potreby obyvateľov juhovýchodnej časti a nenasadzovalo proti nim armádu.

9:00 Ku Kramatorsku sa vydala veľká kolóna ukrajinskej armády, ktorej úlohou je poskytnúť podporu jednotkám osobitného určenia v meste. (Ukrinform)

8:50 Proruskí ozbrojenci obkľúčili ukrajinské vojenské autá, ktoré smerovali do centra Kramatorska.

8:35 Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zadržala jedného z organizátorov nepokojov v Lugansku. (Ukrajinská Pravda)

8:17 Do Kramatorska vstupujú vojenské autá, informujú novinári na Twitteri. Ľudia ich blokujú, situácia začína byť neprehľadná, píše James Reynolds z BBC.

7:52 Moskva žiada od Washingtonu vysvetlenie, prečo bol šéf CIA John Brennan cez víkend na Ukrajine. Pre Kremeľ a ruské médiá je to ďalší dôkaz, že USA ovplyvňujú rozhodnutia ukrajinskej vlády. Čítajte viac

07:00 Pri Slovjansku separatisti zadržali dôstojníka ukrajinskej rozviedky a jeho vodiča. Zbili ich a nútili deklarovať, že prisahajú vernosť ľudu Donbasu, inak sa im vyhrážali smrťou.

06:55 V meste Sumi pri hraniciach s Ruskom v utorok v noci zbili novinára a aktivistu Evgenija Položija. Neznámi útočníci šéfredaktora novín Panoráma napadli v jeho garáži. (Ukrajinská Pravda)

Stalo sa v utorok:

 • Kyjev odštartoval protiteroristickú operáciu proti proruským ozbrojencom na východe
 • snaží sa tak ukončiť okupovanie vládnych budov separatistami vo viacerých mestách
 • armáda do Doneckej oblasti vyslala vojakov, lietadlá a obrnené transportéry
 • operácie dosiaľ obmedzila na malú oblasť pri mestách Kramatorsk a Slovjansk
 • USA postup Kyjeva podporili, Rusko ho naopak odsudzuje

Zdroje príspevkov: BBC, Guardian, Ukrajinska Pravda, Unian, Interfaks, tasr, sita,

Editori: Jana Čevelová, Marek Bažík, Andrej Sarvaš

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 4. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 10. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 1. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 2. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 3. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 4. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 7. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 8. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 9. Modern luxury next to the Blue Church
 10. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 6 451
 2. Moskva alebo Petrohrad? 6 151
 3. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 428
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 2 424
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 288
 6. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 024
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 804
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 342
 9. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 181
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 122

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

KULTÚRA

Českú fotografiu roka vyhral Slovák. Ukázal sfanatizovaný dav

Martin Bandžák vyhral už aj v minulosti.

DOMOV

Kaliňák vypovedal na polícii, išlo o mafiu

Minister vnútra Robert Kaliňák bol v pondelok na výsluchu v sídle NAKA.

KOMENTÁRE

Na ceste k slobode mnohí padli na kolená

Ak sa slobody vzdáme, tak neistota a cena, ktorú zaplatila celá generácia, zmizne.

Neprehliadnite tiež

Svet

Separatisický Luhansk na Ukrajine obkľúčili ozbrojenci

Vo vedení samozvanej Luhanskej ľudovej republiky majú vrcholiť spory o moc.

Svet

Nálož zabila v Iraku vyše tridsať ľudí

K zodpovednosti za útok sa bezprostredne po jeho uskutočnení nikto neprihlásil.

Svet

Slabšia Merkelová, slabšia Únia. Jej koniec by vyhovoval viacerým

Nemeckú kancelárku môže vymeniť v symbolickom čele Únie Emmanuel Macron. Bez nej sa však nezaobíde.

Svet

Ruská armáda pred návštevou Zemana chválila inváziu z roku 1968

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek sa proti tomu ostro ohradil.