Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME.
MILÁNO, BRATISLAVA. Talianske právo neposiela vinníkov nad sedemdesiat rokov do väzenia. Trest sedemdesiatsedemročného Silvia Berlusconiho za daňové podvody je preto iba rok verejnoprospešných prác.
Bývalého trojnásobného premiéra minulý rok odsúdili na štyri roky, tri z nich mu však v dôsledku rôznych amnestií odpadli.
Pri zvyšných dvanástich mesiacoch sa súd rozhodoval medzi domácim väzením a starostlivosťou o invalidných dôchodcov. Milánsky súd sa priklonil k druhej možnosti, ktorú navrhovali aj Berlusconiho právnici.
Obmedzenie pohybu
Kauza Mediaset
- Berlusconi sa cez spoločnosť Mediaset daňovými únikmi z nákupu filmových práv obohatil o 7,3 milióna eur.
- Ako trest dostal rok verejnoprospešných prác a pokutu 10 miliónov eur.
Rozsudok dáva vplyvnému mediálnemu magnátovi šancu viesť kampaň svojej strany Forza Italia do Európskeho parlamentu. On sám má však zakázané kandidovať.
Na tieto aktivity má povolené do Ríma vycestovať od utorka do štvrtka. Zvyšok času nesmie opustiť svoj rodný región Lombardia bez špeciálneho súdneho povolenia.
Ročný trest štyroch hodín verejnoprospešných prác do týždňa môže byť podľa New York Times ešte zredukovaný na štyridsaťpäť dní. Okrem toho sa nemôže stretávať s inými odsúdenými a s drogovo závislými.
Za daňový podvod už v novembri Berlusconiho (na snímke SITA/AP) vylúčili zo Senátu a do konca života nemôže zastávať v Taliansku žiadnu verejnú funkciu.
Premiérové odsúdenie
Súdne spory sa s ním ťahajú počas celých dvadsiatich rokov pôsobenia v parlamente. Právoplatne odsúdený bol však teraz prvýkrát.
V súčasnosti sa Berlusconi odvoláva proti dvom rozsudkom. Obvinený je z platenia za sex s neplnoletou a následného zneužitia právomocí, aby túto skutočnosť zatajil. Zároveň prebieha spor, v ktorom je podozrivý z podplácania senátora.
Berlusconi všetky obvinenia dlhodobo odmieta. Podľa BBC sa vyhlasuje za obeť honby na čarodejnice, ktorým ho chcú ľavicoví sudcovia systematicky neutralizovať ako politického lídra.