Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
MOSKVA, BRATISLAVA. Ak by ruskí vojaci, ktorých je podľa západných tajných služieb na východnej hranici 40-tisíc, zaútočili na Ukrajinu, Kyjev by sa musel brániť pred lepšie vyzbrojenou a modernizovanejšou armádou ako Gruzínsko v roku 2008.
Moskva za posledné roky pravidelne zvyšuje rozpočet na armádu.
Ukazuje to aj v pondelok vydaná správa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI). Podľa nej prvýkrát od roku 2003 dávajú Rusi na armádu vyššie percento HDP ako Spojené štáty.
Švédska nezávislá inštitúcia je jednou z najrešpektovanejších, pokiaľ ide o také tajné informácie, ako koľko ktorá krajina dáva na obranu.
Rusi stále rastú
Na armádu
- USA: 460 miliárd eur
- Čína: 135 miliárd eur
- Rusko: 63 miliárd eur
- Saudská Arábia: 48 miliárd eur
- Francúzsko: 44 miliárd eur
- Veľká Británia: 42 miliárd eur
Zdroj: SIPRI, za rok 2013
Rusko podľa ich výskumu dalo vlani na armádu v prepočte 63 miliárd eur, čo je 4,1 percenta HDP.
Spojené štáty 460 miliárd eur, teda 3,8 percenta ich HDP.
Dôvodom je aj to, že Američania znížili rozpočet pre stiahnutie vojakov z Iraku, postupný odchod z Afganistanu a automatické škrty v rozpočte.
Dokazuje to však aj neustály nárast financií, ktoré Rusko investuje do armády.
Po páde komunizmu vo východnej Európe a rozpade Sovietskeho zväzu výdavky na ruskú armádu radikálne klesli.
Podľa odhadovaných údajov švédskeho inštitútu v roku 1998 dávali Rusi do armády len tretinu toho čo v roku 1992 (odhliadnuc od inflácie). Odvtedy to však každý rok rastie.
Vďačiť za to môžu hlavne tomu, že hore išlo hospodárstvo krajiny. „Kľúčovým faktorom je ekonomika, špeciálne vďaka cenám ropy a plynu,“ povedal riaditeľ inštitútu Sam Perlo-Freeman.
Rusko je po Spojených štátoch a Číne treťou v poradí krajín podľa výdavkov na obranu.
Náskok Američanov je výrazný, ich rozpočet je osemkrát väčší ako ruský, veľkú časť dávajú na platy profesionálnym vojakom a operácie v zahraničí.
Modernizovať 70 percent
Vojna s Gruzínskom v roku 2008 ukázala, že napriek zvýšeným výdavkom je ruská armáda zastaraná a potrebuje modernizáciu.
Aj preto schválili projekt Štátny plán zbrojenia na roky 2011 až 2020, ktorý sa momentálne zavádza.
„Jeho cieľom je vymeniť 70 percent zbraní za moderné do roku 2020,“ napísal inštitút. Celkovo do projektu modernizácie armády pôjde 510 miliárd eur za desaťročie.
„Mnoho pozorovateľov však verí, že plán je založený na prehnaných optimistických ekonomických odhadoch,“ dodal pre AP Perlo-Freeman.
Podľa neho v regiónoch okolo Ruska či Číny je nebezpečenstvo, že zvýšené výdavky môžu prispieť k zvyšovaniu napätia.