Washington 5. novembra (TASR) - Do pondelňajšej polnoci mali kandidáti dvoch najvplyvnejších amerických politických strán -republikáni a demokrati možnosť zápasiť o priazeň voličov v dnešných doplňujúcich voľbách do Kongresu.
V stávke je 435 kresiel Snemovne reprezentantov, tretina 100-členného Senátu a 36 postov guvernérov. Hoci prezident George W. Bush nekandiduje, bol v predvolebnom boji snáď najaktívnejším politikom. Nasledujúce dva roky chce mať totiž na svojej strane opäť Senát, ktorý teraz riadia demokrati a dúfa, že kandidáti "Grand old party" si posilnili svoje postavenie v Snemovni reprezentantov, kde republikáni majú väčšinu len o 14 hlasov.
Bush by v prípade víťazstva republikánov mohol lepšie presadzovať svoje predstavy, napríklad pri tvorbe ministerstva národnej bezpečnosti, či vymenovaní sudcov federálnych súdov, ktoré podlieha schváleniu Senátu. Demokrati blokujú teraz mnohých Bushových nominantov, ktorí sú podľa ich mienky "veľmi pravicovo orientovaní".
V minulosti strana, ktorej predstaviteľ bol šéfom Bieleho domu v doplňujúcich voľbách stratila. Bush chce tento fakt zvrátiť a odborníci tvrdia, že je to celkom možné. Prezident za posledný týždeň podporil republikánskych kandidátov v 28 štátoch americkej únie a zúčastnil sa na 38 predvolebných zhromaždeniach. V pondelok ukončil svoju púť v Texase a dnes bude voliť v mestečku Crawford, kde má vlastný ranč.
Voliči budú v doplňujúcich voľbách posudzovať najmä dve veci: stav amerického hospodárstva a možnosť vojny s Irakom vrátane boja proti terorizmu. Americká ekonomika pokrivkáva, nezamestnanosť dosahuje takmer šesť percent a škandály s podvodmi vo veľkých korporáciách, aký bol prípad Enronu, by mohli napovedať, že kandidáti demokratov by mohli mať šance presadiť sa.
Vlaňajšie útoky na New York a Pentagón a aj nedávny prípad ostreľovača však Američanom ešte stále nedávajú späť. Vo voľbách budú mať preto nepochybne na pamäti aj tento fakt.
Mimoriadny význam sa v tomto roku pripisuje aj voľbám guvernérov. Vláda prezidenta Busha presadzuje filozofiu, aby ďalšie právomoci a zodpovednosť federálnej vlády prešli na jednotlivé štáty americkej únie. Republikáni vedú teraz 27 štátov, demokrati majú 21 guvernérov a dvaja guvernéri sú nezávislí. Mnohé štáty americkej únie majú nemalé problémy s rozpočtami, sú zadlžené a siahajú k drastickým úsporným opatreniam najmä v sociálnej a školskej oblasti. Za takejto situácie odborníci tvrdia, že republikáni najmenej v troch štátoch kreslá guvernérov stratia.
(spolupracovník TASR William Guard) mak mic