NEW YORK. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun potvrdil, že prijaté žiadosti Palestínčanov o pristúpenie k 13 medzinárodným dohovorom majú "náležitú formu" a rozhodol sa ich prijať.
Podľa štvrtkového vyjadrenia hovorcu Stéphana Dujarrica šéf organizácie o tomto kroku taktiež informoval všetkých 193 členských štátov.
Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr ešte v utorok oznámil, že Palestínsky štát sa 2. mája oficiálne stane signatárom 13 z 15 dohovorov, ku ktorým chce pristúpiť po tom, ako Izrael v marci neprepustil ďalšiu skupinu palestínskych väzňov a porušil tak záväzok súvisiaci s mierovými rokovaniami.
Zvyšné dve zo žiadostí, ktoré sa týkajú vojnového práva, Palestínčania podali vo Švajčiarsku a Holandsku.
Palestínskemu vedeniu sa ešte v roku 2012 podarilo povýšiť štatút Palestíny v rámci OSN z "pozorovateľského subjektu" na "nečlenský pozorovateľský štát".
Švajčiarska vláda v úlohe uschovávateľa Ženevských konvencií stanovujúcich pravidlá vojen vrátane okupácií v piatok oznámila, že Palestínsky štát sa stal signatárom s účinnosťou od 2. apríla.
Ženevské konvencie zakazujú kolonizáciu okupovaných území, čo by mohli Palestínčania použiť proti Izraelu. Ten sa bráni argumentom, že okupovaný Západný breh a Pásmo Gazy nepatria žiadnemu všeobecne uznávanému a plnoprávnemu štátu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu nariadil členom svojej vlády, aby prerušili všetky kontakty s palestínskymi ministrami, čo má byť odpoveďou na "hrubé porušenie záväzkov vyplývajúcich z mierových rozhovorov" zo strany Palestínčanov.
Tí podľa Izraelčanov blokujú mierové rokovania oživené počas minulého roka, podľa ministra zahraničných vecí USA je však dôvodom krízy plán výstavby ďalších 700 bytových jednotiek pre židovských osadníkov v okupovanom východnom Jeruzaleme.
Izrael tiež podľa neho porušil dohodu, keď neprepustil poslednú skupinu zo 104 palestínskych väzňov tak, ako prisľúbil.