Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 17:01
WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď bola koncom minulého roka zdravotnícka reforma amerického prezidenta Baracka Obamu najviac kritizovaná, jeho ministerka Kathleen Sebeliusová odolávala.
Teraz, keď sa ukázalo, že do systému sa zapojilo 7,5 milióna ľudí, o pol milióna viac, ako vláda naplánovala, odchádza.
Koncom marca, keď sa blížil termín ukončenia prihlášok do systému, prišla za prezidentom.
„Povedala mu, že tento termín je dobrou príležitosťou pre zmenu a že lepšie mu bude slúžiť niekto, kto nebol terčom toľkej politickej kritiky,“ povedal New York Times Denis R. McDonough, šéf prezidentovho tímu.
Nevedela reagovať
Sebeliusová v posledných mesiacoch naozaj zažila veľa kritiky, na ktorú nevedela vždy reagovať.
V Kongrese napríklad tvrdila, že stránka, cez ktorú sa mali ľudia do systému registrovať, je funkčná, aj keď ide pomalšie, ako by mala. Obrazovky pritom naživo zobrazovali hlásenie, že stránka je mimo prevádzky.
„Uvidíme, čo sa stane skôr. Ja si stiahnem všetky filmy, ktoré kedy na svete natočili, alebo sa vy prihlásite do obamacare?“ vtipkoval na jej účet komik Jon Stewart. V priamom prenose nevedela reagovať.
Obama, pre ktorého je reforma zdravotníctva kľúčovou agendou jeho prezidentovania, však oficiálne stál na jej strane.
„Sebeliusová nepíše kódy, nie je u nás zodpovedná za IT,“ povedal v novembri Obama v televízii NBC, keď kritika za nefunkčnú stránku vrcholila.
Obama sa nerád zbavuje svojich najbližších ľudí, Sebeliusová bola pri ňom od roku 2009 a ešte ako populárna guvernérka Kansasu mu v roku 2008 pomohla vo víťazstve v primárkach, keď sa ako jedna z mála vplyvných demokratov postavila proti Hillary Clintonovej. Jej dobrovoľný odchod mu však príde vhod.
Na jeseň krajinu čakajú voľby kongresmanov a republikáni neúspech zdravotníckej reformy veľmi často spomínajú v reklamách proti demokratickým kandidátom.
Nahradí Burwellová
Sebeliusovú nahradí Sylvia Burwellová, ktorá od apríla minulého roka viedla rozpočtový úrad. Na jeho čelo sa dostala jednomyseľným hlasovaním v Senáte, no to, že aj vo funkcii ministerky zdravotníctva ju republikáni teraz podporia, je veľmi nepravdepodobné.
Republikáni hovoria, že problémy s reformou nesúvisia s konkrétnou osobou. Chcú vedieť, koľkí zo 7,5 milióna zaregistrovaných ľudí už zaplatili prvú poistku a koľkí z nich predtým nemali poistenie.
„Nanešťastie pre americký ľud odchod Sebeliusovej ho neochráni pred zrušenými poistkami, ktoré nevyhovovali obamacare, pred rastúcimi cenami a menším výberom. Zmena na čele ministerstva túto škaredú skutočnosť nezmení,“ cituje Wall Street Journal republikánskeho senátora Johna Thuneho.