WASHINGTON, BRATISLAVA. Emir Muaz bol radikálny čečenský islamista, ktorého zabili v roku 2009.
Muaz sa chcel volať aj Tamerlan Carnajev, starší z dvoch útočníkov na vlaňajší bostonský maratón.
Carnajev dokonca v roku 2012 oficiálne požiadal úrady o zmenu mena, keď sa uchádzal o americké občianstvo. K jeho žiadosti sa teraz dostali LA Times.
Americké tajné služby teda mohli tušiť, že 20-ročný mladík, ktorý žil desať rokov v Spojených štátoch, sa začína radikalizovať.
Rusi všetko vedeli
Carnajeva už vtedy tajné služby sledovali. Upozornili ich naňho Rusi, ktorí v roku 2011 tvrdili, že sa chystá na cestu do Čečenska a do Dagestanu.
Skutočne sa tak stalo, v regióne na juhu Ruska strávil Carnajev pol roka. Podľa Los Angeles Times tam dostal aj prezývku Muaz.
Americká FBI ho vyšetrila, vypočula, hovorila aj s jeho rodičmi. A nakoniec Moskve oznámila, že nemá žiadne dôkazy o Carnajevovom napojení na teroristov.
Keď mladík žiadal o zmenu mena, Rusi Američanov varovali opäť. A opäť bez výsledku. O pár mesiacov neskôr Tamerlan spolu s bratom Džocharom umiestnili do cieľa maratónu dve bomby, ktoré zabili troch ľudí a ďalších 264 zranila.
Podľa kongresmana Williama Keatinga, ktorý o tejto téme hovoril s ruskými tajnými službami, Moskva už v roku 2011 predpovedala, že Carnajev si bude chcieť zmeniť meno. Videl list, v ktorom to ruskí tajní píšu americkým.
"Je fascinujúce, koľko informácii Rusi vedeli. Je tam všetko. Zmena mena. Potvrdené. Že sa bude chcieť vrátiť do Ruska. Potvrdené. Že sa stretne s teroristami. Tiež potvrdené. Všetko, pred čím nás varovali, sa potvrdilo," povedal pre Boston Globe.
Islamista či učenec?
Meno Muaz však nemuselo súvisieť s čečenským islamistom. Podľa bostonského denníka pochádzala inšpirácia zrejme u islamského učenca.
Platí, že Carnajev dostal meno v Dagestane. Keď mu miestni povedali, že Tamerlan (u nás známe ako Timur) je meno stredovekého mongolského bojovníka, ktorý dobyl strednú Áziu, požiadal ich, aby mu vymysleli nové.
Vybrali mu meno Muaz, podľa učenca, ktorého Mohamed poslal hlásať vieru do súčasného Jemenu.