VILNIUS, BRATISLAVA. Tri malé pobaltské krajiny nemajú stíhačky na to, aby si zaistili vzdušnú obranu samy. Práve preto od roku 2004, keď spolu so Slovenskom vstúpili do NATO, im pomáhajú spojenci.
V pravidelných štvormesačných turnusoch posielajú členovia aliancie na litovskú základňu Šiauliai štyri stíhačky. Belgičania či Dáni stroje F16, Poliaci MIG29, Česi gripeny.
Po ruskej okupácii Krymu Američania, na ktorých práve vtedy vyšla rotácia, poslali ďalších šesť stíhačiek F15.
Pobaltské krajiny sa obávajú, že by mohli byť ďalšími na rade, kde by Rusi mohli prekresľovať hranice, najmä Estónsko a Lotyšsko majú významnú ruskú menšinu.
Druhá základňa?
Zlepšenie obrany nad Litvou, Lotyšskom a Estónskom by nemuselo byť len dočasné. Od mája by malo strážiť pobaltské krajiny dvanásť stíhačiek, informovali médiá v utorok.
Počet strojov sa tak strojnásobí oproti normálu. K Poľsku, ktoré bude na rade, sa pridali so stíhačkami aj Dáni a Briti.
Svoje stroje Mirage ponúkli aj Francúzi. Nie je jasné, či sa pomestia na základňu na juhu Litvy. Čoraz viac sa tak hovorí o využití leteckej základne Amari v Estónsku.
Pobaltské krajiny, ktoré sa najviac cítia ohrozené, hovoria o možnosti vytvoriť trvalú vojenskú základňu NATO v tomto regióne.
„Verím, a nie som sám, že najsilnejšiu odstrašujúcu hodnotu majú pozemné jednotky. V Pobaltí môže byť trvalá základňa alebo rotujúce jednotky ako v Turecku,“ povedal podľa Financial Times estónsky minister obrany Sven Mikser. Základňa by sa však budovala roky.
USS Donald Cook
Na vyostrenie situácie reagovali Spojené štáty.
Do Čierneho mora na cvičenie by mal vo štvrtok priplávať torpédoborec USS Donald Cook. Je to už druhá loď, ktorú tam Američania poslali.
Američania by tiež mohli vyslať vojakov do členských štátov NATO vo východnej Európe. Nevylúčil to šéf spojeneckých síl Aliancie v Európe, americký generál Philip Breedlove.
Ministri zahraničných vecí krajín NATO dali Breedlovovi čas do utorka na to, aby navrhol kroky na uistenie členov Aliancie, ktorí sa nachádzajú najbližšie k Rusku, že môžu rátať s podporou ďalších spojencov v NATO.
„V podstate zvažujeme balík pozemných, leteckých a námorných opatrení, ktoré vytvoria uistenie pre našich najvýchodnejších spojencov,“ povedal Breedlove v stredu pre agentúru AP.
Dodal, že prítomnosť ruských ozbrojených síl pri ukrajinskej hranici sa nezmenšila, predstavuje približne 40-tisíc príslušníkov. Argumentoval satelitnými zábermi.