BRATISLAVA. Najskôr medzi nimi bolo napätie, dnes majú pracovný vzťah politikov, ktorí presne vedia, na čom sa dohodnú.
Premiéri Robert Fico zo Smeru a Viktor Orbán z Fideszu spolu hovoria a nič na tom nezmenilo ani to, že jeden sa prezentuje ako ľavičiar, druhý ako pravičiar, a ani to, že obaja hrajú voličom na národnú nôtu.
Poučili sa
- spor o dostavbu sústavy vodných diel Gabčíkovo
- Nagymaros trvá takmer 25 rokov,
- proti maďarskému zákonu o dvojakom občianstve sa Slovensko bránilo „protizákonom“ od Smeru,
- po prípade Hedvigy Malinovej sa zhoršili vzťahy a za prvej Ficovej vlády sa špekulovalo o úlohe maďarskej tajnej služby,
- stále nie sú vyriešené spory o používaní jazykov menšín,
- súkromné návštevy maďarských politikov na Slovensku občas vyvolajú napätie.
Fico v pondelok oficiálne výsledky volieb v Maďarsku nekomentoval a pre SME sa opäť odmietol vyjadriť.
Keď v roku 2006 nastupovala jeho prvá vláda, v ktorej boli aj SNS a HZDS, v Maďarsku to vyvolalo zdesenie a obavy o maďarskú menšinu u nás. Najviac bolo počuť Orbánov Fidesz, sťažoval sa na vulgárneho šéfa SNS Jána Slotu.
Smer pre Orbána v roku 2009 zvolal schôdzu parlamentu. Nepáčil sa mu výrok, že v eurovoľbách ide o to, koľko maďarských poslancov bude v Bruseli obhajovať záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny.
Fico hovoril o „nezodpovednej nacionalistickej rétorike“ Fideszu či „nebezpečnej a neeurópskej politike, ktorá pramení v ideológiách minulého storočia“. Ešte v roku 2010 označil Orbánovu stranu ako „veľkomaďarskú a šovinistickú“.
Psychiater a expert na slovenskomaďarské vzťahy Péter Hunčík hovorí, že prvé Ficovo obdobie sa s terajším nedá porovnať, keďže v rokoch 2006 až 2010 išlo o koalíciu s SNS. Teraz sa ani jeden premiér nechce dostať v otázkach menšín do sporu s Európskou úniou. „Obaja vedia, že sa menšinové problémy prísne monitorujú.“

Spory sa utíšili
Vzťahy sa znormalizovali po nástupe druhej Ficovej vlády a po polovici Orbánovho volebného obdobia, ktorý voľby vyhral v roku 2010.