BUSOGO. Napriek tomu, že od genocídy v Rwande uplynulo už dvadsať rokov, mnohí na ňu nedokážu do dnešného dňa zabudnúť. Všadeprítomná samota im ju neustále pripomína.
Rwandská genocída vrhá tiene aj na život Immaculee Mukamusoni. Milície z kmeňa Hutu zabili jej matku, otca i súrodencov. Napriek neľahkému životu si našla manžela a dnes spolu pracujú na farme, aby sa postarali o svojich päť detí.
Minulý týždeň však bol pre ňu výnimočný. Keď nastupovala do autobusu s dvadsiatimi notebookmi, verila, že sa jej život zmení od základov.
Počas nasledujúcich dvoch týždňov má Mukamusoni za úlohu naučiť ľudí z chudobnejších oblastí krajiny pracovať s programami ako Microsoft Word a Excel a s internetom. Hlavnou úlohou vládnej iniciatívy je priniesť technológiu do chudobných vidieckych oblastí krajiny.
"Je to už dvadsať rokov, ale my budeme aj naďalej bojovať," povedala tridsaťosemročná Mukamusoni, ktorá si dlho hľadala prácu na plný úväzok. "Verím, že počítačové zručnosti zlepšia náš život."
Rwanda si pripomína dvadsiate výročie genocídy. Prostredníctvom slávnostných obradov ľudia spomínajú na viac ako 800-tisíc ľudí - medzi ktorými sa nachádzali najmä Tutsiovia a umiernení Hutuovia - ktorí sa stali obeťami stodňového masakru.
Keďže napätie medzi kmeňmi neustále pretrváva, vláda sa svojou ambicióznou iniciatívou snaží transformovať ekonomiku štátu a samotnú spoločnosť.
Kľúčové informačné technológie
Cieľom rwandského prezidenta Paula Kagameho je premeniť malú a uzatvorenú Rwandu na významnú regionálnu IT priemyselnú oblasť akou je americké Silicon Valley, ktorá bude priťahovať investorov a nadnárodné spoločnosti.
Prezident dúfa, že urýchli prechod Rwandy z krajiny, ktorej ekonomika je orientovaná na poľnohospodárstvo, na služby orientovanú ekonomiku.
Taktiež verí, že nová orientácia ekonomiky pomôže vybudovať strednú triedu a novú generáciu technicky orientovaných Rwanďanov, pre ktorých bude významnejšia národná identita, ako etnický pôvod.
"Jednou zo základných zložiek genocídy je chudoba a jej riešenie je dôležitou súčasťou obnovy krajiny," uviedol Jean Philbert Nsengimana, rwandský minister pre mládež a informačné a komunikačné technológie.
"Rwanda sa preto rozhodla, že kľúčovou zložkou celého ekonomického modelu budú informačné technológie."
Gramotnejšia krajina podľa ministra prispeje k vytvoreniu väčšej zodpovednosti a transparentnosti medzi lídrami, zmierni spoločenské napätie a zabráni, aby boli Rwanďania znovu zmanipulovaní a podnecovaní k zabíjaniu.
Po stopách genocídy v Rwande, deň prvý: Bezpečné nebezpečieČítajte
Západ pomohol, výsledkom boli roky prosperity
Po mnohých rokoch od uplynutia genocídy, Spojené štáty a ďalší darcovia zo Západu, podporili Rwandu miliardami dolárov. Štáty sa cítili sčasti vinné aj za to, že v roku 1994 nedokázali zastaviť zabíjanie.
Pocit viny v kombinácii s vládnou politikou premenili Rwandu na ekonomického miláčika, ktorého Západ chválil za postupnú obnovu krajiny.
Zlepšovalo sa vzdelávanie, zdravotná starostlivosť a prístup k základným službám a zaznamenal sa aj väčší príliv zahraničných investícii.
V priebehu desiatich rokov podľa Svetovej banky klesol počet ľudí, ktorí žili pod hranicou chudoby z 59 percent v roku 2001 na 45 percent v roku 2011. V rokoch 2001 až 2012 sa zaznamenal rast v priemere o 8,1 percenta ročne.
V súčasnosti sú ulice hlavného mesta Kigali lemované novou výstavbou, elegantnými hotelmi a reštauráciami. Cesty sú azda najlepšie na kontinente. Rwanda patrí v Afrike k najmenej skorumpovaným a zároveň k najvhodnejším krajinám na obchodné rokovania.
Nepohodlný prezident Paul Kagame
Krajina však čelí na svojej ceste významným prekážkam.
Prezidenta Kagameho kritizovali za autoritatívnosť v dôsledku čoho USA a ostatné štáty varovali pred nedostatkom slobody a nepohodlnosťou rwandských politických oponentov a novinárov.
Najvernejší spojenci sa v súčasnosti Rwande pomaly otáčajú chrbtom, pretože sú nespokojní s Kagameho politikou.
Minulý mesiac Južná Afrika vyhostila troch rwandských diplomatov, ktorých spájali s vraždami a pokusmi o vraždu rwandských disidentov žijúcich v exile.
Kagame poprel akúkoľvek spojitosť s vraždami, ale zároveň disidentov verejne označil za zradcov a dodal, že Rwanda má právo brániť sa proti tým, ktorí ju zradia.
Spojené štáty, Veľká Británia a ďalšie západné štáty čiastočne pozastavili pomoc určenú pre Rwandu po tom, čo krajina podporovala povstalcov v susednom Kongu.
Kľúčom úspechu sú technológie
Vo svojej minuloročnej správe Svetová banka varovala, že zníženie zahraničnej pomoci by mohlo spôsobiť šok, ktorý by prispel k zníženiu hospodárskeho rastu a spomalil by úsilie v boji proti chudobe.
Stúpenci Paula Kagameho vnímajú vonkajší tlak ako dôvod na odstavenie ich krajiny od západnej zahraničnej pomoci, ktorá tvorí 40 percent rwandského štátneho rozpočtu. Jediné riešenie preto vidia vo rwandskej ekonomike založenej na high-tech priemysle.
Riaditeľka spoločnosti Rwanda Development Board Clare Akamanzi je presvedčená, že vďaka tmu už krajina viac nebude závislá od zahraničnej pomoci: "Technológia je kľúčom. Je hnacím motorom pre ďalšie hospodárske aktivity."
V roku 2005 boli mobilné siete a prístup na internet obmedzený. O päť rokov neskôr už optické káble križovali celú krajinu. V súčasnosti zhruba 65 percent populácie aktívne využíva mobilné telefóny. Taktiež sa dramaticky zlepšil prístup k internetu.
Minulý rok vláda podpísala dohodu s juhokórejskou firmou na vybudovanie 4G siete s cieľom poskytnúť prístup k vysokorýchlostnému internetu 95 percentám obyvateľov Rwandy do troch rokov.
Vo vidieckych oblastiach majú Rwanďania v špecializovaných centrách a v autobusoch prístup na internet zadarmo.
Vzdelanie pre všetkých
Vládny úradník Nkubito Bakuranutsa vyzdvihuje okrem technológii aj vzdelanie: "Vzdelanie je kľúčom k našej vízii, aby sme sa stali znalostnou ekonomikou, ale taktiež kľúčom k stabilite, aby sme zabezpečili, že ľudia nie sú takí ignoranti a sú menej náchylní k druhu propagandy, ktorá viedla ku genocíde."
Mnohí zahraniční investori však aj naďalej vnímajú Rwandu ako veľmi riskantné miesto na podnikanie.
Úrokové sadzby sú pre podnikateľské úvery stále vysoké. Navyše v mnohých vidieckych oblastiach ešte stále chýba elektrina.
Napriek všetkému sen mnohých o lepšej budúcnosti aj naďalej pokračuje. Jeden z rwandských študentov sa priznal, že chce študovať oblasť informačných technológií, aby vedel pomôcť rodičom s prevádzkovaním ich vidieckeho obchodu. Ďalší sa chce naučiť používať PowerPoint, aby dokázal lepšie prezentovať svoje správy.
Ich inštruktor vníma technologický autobus so sloganom "Prekonajme digitálnu priepasť" ako živý symbol pokroku, ktorý Rwanda v priebehu posledných dvoch desaťročí urobila. Pred genocídou boli takéto vzdelávacie programy založené na etnickom pôvode, bohatstve a známostiach.
"Pri výbere študentov, nemôžeme brať ohľad na to, či sú Hutu alebo Tutsi, či sú chudobní, alebo bohatí," povedal inštruktor. "Dnes má každý Rwanďan rovnakú šancu získať vzdelanie."