Maďarská ekonómka: Orbánov nacionalizmus len zakrýva mafiánsky štát
Z Budapešti od nášho redaktora Petra Morvaya
BUDAPEŠŤ. Nedeľňajšie parlamentné voľby v Maďarsku vyhrala podľa očakávania vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Podľa predbežných výsledkov získala jej stranícka kandidátka 45 percent hlasov. Fidesz by tak v parlamente mal disponovať 133 zo 199 kresiel.
Opozičná ľavicová koalícia získala 25 percent hlasov, krajne pravicový Jobbik 21 percent. Do parlamentu sa tesne dostala aj strana Politika môže byť iná s piatimi percentami.
Maďarský volebný systém je však zložitý a kombinovaný, o väčšine mandátov sa rozhoduje v jednomandátových obvodoch podľa väčšinového systému.
Orbán: Máme európsky rekord„Tieto voľby sa konali v slobodnej krajine,“ zdôraznil Orbán v prvom povolebnom prejave. „Dosiahli sme európsky rekord, medzi európskymi stranami máme najväčšiu podporu.“
Maďarsko podľa neho stojí „pred bránou novej a skvelej éry“.
Opozícii sa nepodarilo zmobilizovať svojich voličov. Ľavica a liberáli prehrali skoro všetky jednomandátové obvody na vidieku. V Budapešti sa to rozdelilo pol na pol.
Šiesty a siedmy obvod maďarskej metropoly patria medzi tie, kde to vládnuci Fidesz zďaleka nemal isté. Budapešť bývala tradične baštou liberálov a socialistov, národniarsko-populistická pravica tu prvýkrát zvíťazila pred štyrmi rokmi. Sklamanie z vlády Viktora Orbána tu bolo i včera najsilnejšie.
„Volím, aby sme žili lepšie. Dúfam, že sa vláda zmení,“ hovorí Leonardo Pék.
„Ide o to, či Maďarsko bude pokračovať smerom na Východ, alebo na Západ. Ja chcem, aby išlo na Západ,“ popisuje mladý muž, podľa čoho sa rozhodoval.
Už z toho vyplýva, že nepatrí medzi prívržencov súčasnej vlády obviňovanej z toho, že Maďarsko tiahne na Východ a paktuje s Ruskom. Mladík, ktorý nechcel uviesť meno, však neverí, že Orbánova vláda skončí. „Všetko si to príliš dobre poistili,“ dodáva. Voľby sú podľa neho slobodné len „podľa zákona.“
Väčšina o voľbe hovoriť nechcela„Nechcem, aby sa vrátili tí, čo tu boli pred štyrmi rokmi,“ hovorí naopak Dezső Makkai s odkazom na predchádzajúcu nepopulárnu vládu socialistov a liberálov. Správy o tom, že by voľby neboli férové, označuje za humbug a výsledok dezinformácie. Zjavne patrí medzi prívržencov Orbánovej strany.
Väčšina oslovených však hovoriť radšej nechce. „V Maďarsku sú dnes také pomery,“ dodáva na ospravedlnenie jedna pani.
„Voľby sú slobodné v tom zmysle, že môžete slobodne ísť voliť. Nie sú však férové,“ povedal SME Péter Juhász. Podľa jedného z lídrov opozičnej strany Spoločne, ktorá je súčasťou ľavicového bloku Zmena vlády, sú ľudia pod obrovským tlakom. „Prichádza nám veľa správ o tom, ako vydierajú ľudí zamestnaných na verejných prácach, ako starostovia tlačia na voličov,“ povedal Juhász.
Strana má čerstvú skúsenosť s nátlakom. Pred niekoľkými týždňami si zaistili miesto pre svoj volebný štáb a sympatizantov na námestí v centre Budapešti. V sobotu sa dozvedeli, že samospráva polovicu námestia náhle vyhlásila za stavebnú zónu a začala priestor rezervovaný opozičnou stranou prehradzovať zábranami.
„Považujem to za malicherný trik, ktorým nám miestna samospráva, ktorá je tiež fideszácka, chcela spôsobiť nejakú nepríjemnosť,“ vysvetľuje incident Juhász.
Volilo sa dlhšie, výsledky meškaliVolebné miestnosti v Maďarsku sa v nedeľu otvorili ráno o šiestej a voľby mali oficiálne trvať do siedmej večer.
Podobne ako pred štyrmi rokmi však voľby skomplikovalo asi 120-tisíc voličov, ktorí sa často na poslednú chvíľu prehlásili do iného volebného okrsku a spôsobili tým administratívne zmätky.
V niektorých volebných miestnostiach v Budapešti sa preto volilo až do deviatej večer a vďaka tomu meškali aj výsledky.
Takéto masové presuny voličov navyše opäť vzbudili podozrenie z volebných podvodov.
Zastihnúť politikov vládneho Fideszu bolo ťažké. Aj na mieste povolebných osláv v budove nazvanej Veľryba, multifunkčnom centre pripomínajúcom svojim tvarom chrbát tohto zvieraťa, boli novinári od politikov prísne oddelení.
Do volebného štábu extrémistického Jobbiku dokonca smeli zahraničné médiá až po desiatej večer a predseda strany Gábor Vona sa s nimi odmietol baviť.