TEL AVIV. Vyjednávania medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktoré sa podľa pôvodných plánov mali skončiť koncom tohto mesiaca dohodou prijateľnou pre obe strany, sú v hlbokej kríze.
Ich iniciátori a občas jediní skutočne zainteresovaní Američania vystríhali, že je čas, aby obe strany ukázali ochotu na kompromis.
Jeruzalem a Ramalláh sa však skôr ako k hľadaniu spoločnej reči uchyľujú k jednostranným akciám, ktoré rozhovory priamo znemožňujú.
Špión ako ústupok
Na začiatku uplynulého týždňa to vyzeralo, aspoň v médiách, mierne optimisticky.
Američania začali zvažovať prepustenie špióna Jonathana Pollarda, čo je veľký ústupok na prilákanie Izraelčanov, a hovorilo sa, že rokovania by sa mohli predĺžiť, aby sa dohodlo všetko podstatné.
Ku koncu týždňa a aj po víkende to však nevyzerá dobre.
V priebehu pár dní Izrael odmietol prepustiť ďalšiu skupinu palestínskych väzňov, Palestínčania sa rozhodli urýchliť a viac zviditeľniť svoje snahy posilniť svoj štatút v OSN, keď pristúpili k pätnástim medzinárodným dohodám, a Američania povedali, že už toho majú dosť.
V nedeľu sa navyše po dlhšom mlčaní k téme vyjadril izraelský premiér Benjamin Netanjahu, keď povedal, že sa nebude usilovať o dohodu za každú cenu a že je pripravený na jednostranné akcie.
Bližšie ich nešpecifikoval, ale špekuluje sa o zablokovaní daní, ktoré pre samosprávu vyberá Izrael, aj o ďalších krokoch.
Veria len Američania
Treba povedať, že Izrael a Palestínčania nevyjednávajú priamo, ale cez amerických sprostredkovateľov, čo je len ďalšia komplikácia.
Odráža však realitu, pretože od ich začiatku v júli minulého roka bolo zrejmé, že Američania sú jediní, ktorí veria v možnosť dohody. Ani na izraelskej, ani na palestínskej strane neexistuje silná vôľa dohodnúť sa.
Izraelská vláda by sa mohla aj rozpadnúť v prípade, že by sa naozaj vyjednávalo a nevyhnutne muselo ustupovať.
Nie všetci jej členovia sú totiž ochotní dohodu podporiť, platí to dokonca aj pre niektorých členov Netanjahuovej strany Likud. Ukázala to už debata o prepustení palestínskych väzňov a to je len čiastkový problém.
Silný nie je ani Abbás
Ani palestínsky líder Mahmúd Abbás nemá silnú podporu pre dohodu s Izraelom.
A ak by aj niečo vyrokoval, dodnes nikto nevie, ako by sa s tým zmieril Hamas, ktorý ovláda časť palestínskych území a mentálne sa nevie vyrovnať s uznaním Izraela.
Optimisti hovoria, že rozhovory sa možno podarí obnoviť. Ani jedna strana nechce byť priamo vinná za ich zlyhanie, a preto poskytuje dôkazy o tom, že za všetko môžu oponenti.
Uprostred zostáva Washington, ktorému hrozí ďalšie zlyhanie na Blízkom východe.