BAMAKO, BRATISLAVA. Do západnej Afriky prišli, aby pomáhali s nákazlivou ebolou, ktorá v Guinei a Libérii v posledných dňoch zabila už deväťdesiat ľudí.
Napriek tomu na pracovníkov Lekárov bez hraníc v Guinei zaútočil rozvášnený dav.
Musia sa liečiť v nemocnici
Ebola
- Vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje hemoragickú horúčku.
- Prvý raz sa objavila v roku 1976, úmrtnosť na rôzne kmene vírusu stúpa nad 50 percent.
- Ľudí napádajú štyri z piatich známych kmeňov vírusu.
Miestni totiž poväčšine nevedia, čo presne je ebola a ako sa šíri. V Guinei sa až doteraz nikdy nevyskytla, väčšinou sa objavuje v centrálnej Afrike.
Niektorí preto prišli so svojským vysvetlením – chorobu vraj do krajiny priniesli samotní lekári.
Hovorca organizácie Sam Taylor pre agentúru Reuters potvrdil, že dav napadol ich nemocnicu v meste Macenta, ktoré sa nachádza asi 425 kilometrov od metropoly Conakry.
„Evakuovali sme našich ľudí a zdravotné centrum sme uzavreli,“ povedal.
„Plne chápeme, že vypuknutie epidémie je pre miestnu populáciu alarmujúce, ale v boji proti chorobe je nutné, aby pacienti mali prístup k nemocniciam,“ dodal.
V Paríži to nebola ebola
Choroba sa medzitým ďalej šíri. Prvé možné prípady už hlásia aj z Mali, kde umiestnili do karantény na okraji hlavného mesta Bamako štyroch ľudí. Dvaja z nich boli nedávno v Guinei, kde epidémia pred dvomi mesiacmi vypukla.
Nepotvrdili sa však obavy z Paríža, kde ľudí z letu z Guiney umiestnili na dve hodiny do karantény, lebo posádka mala podozrenie, že jeden z cestujúcich trpí touto chorobou.
