BRUSEL. Mohutný protestný pochod európskych odborárov v širšom centre Bruselu v piatok vyústil do násilností, ktoré si vyžiadali vyše 20 zranených, informovala tlačová agentúra Belga.
Viac ako 25-tisíc ľudí z rôznych štátov EÚ sa v piatok na výzvu Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) zúčastnilo protestného pochodu proti pretrvávajúcej politike úsporných opatrení.
Akcia sa konala v časti Bruselu, kde sa nachádzajú európskej inštitúcie.
Polícia použila aj vodné delá
"Menšia skupina demonštrantov bola agresívne naladená, hádzali rôzne predmety, vrátane kameňov a vôbec, čokoľvek, čo im prišlo pod ruku," vyhlásila pre médiá policajná komisárka Ilse Van de Keerová.
Po potýčkach demonštrantov s poriadkovými silami, ku ktorým došlo aj pred budovou amerického veľvyslanectva, boli prevezení do nemocnice ôsmi demonštranti a traja policajti.
Ďalších 16 ľahšie zranených ľudí bolo ošetrených priamo na mieste.
Policajti rozmiestnení v blízkosti veľvyslanectva USA, ktoré sa nachádza neďaleko Kráľovského paláca a inštitúcií EÚ, použili proti demonštrantom vodné delá.
Proti šetreniu, za nové riadenie Únie
Akcia proti šetreniu, ktorá ochromila dopravu, mala aj širší európsky rozmer.
Demonštranti z viacerých členských krajín vytvorili mohutný dav, ktorý s červenými vlajkami kráčal po uliciach v blízkosti európskych inštitúcií.
Belgické médiá už týždeň pred touto akciou informovali verejnosť, že v dôsledku protestov dôjde k značným obmedzeniam verejnej hromadnej dopravy.
"Náš odkaz je jednoduchý, ale sú to slová, ktoré európski lídri nechcú počuť. Náš odkaz je, že ich reakcia na finančnú krízu nestačí a v skutočnosti ich opatrenia viedli k zhoršeniu hospodárskej a sociálnej krízy. Náš odkaz je, že úsporná politika nefunguje," uviedla generálna tajomníčka ETUC Bernadette Ségolová.
Tlačová agentúra Belga uviedla, že cieľom odborárskych protestov je "umožniť novú cestu Európe, bez zavádzania úsporných opatrení, ale so silnými investíciami pre udržateľný rast a kvalitné pracovné miesta."
Hovorkyňa odborárskej konfederácie spresnila, že odbory aj touto cestou apelujú na občanov, aby vo voľbách do Európskeho parlamentu hlasovali pre kandidátov, ktorí zmenia spôsob, akým je riadená Európska únia.
Podľa údajov ETUC viac ako 26 miliónov Európanov je v súčasnosti bez práce, pričom počet nezamestnaných je vyšší o desať miliónov ako v roku 2008, keď začala ekonomická kríza, a v 18 z 28 členských štátov Únie poklesli reálne mzdy.