Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
KYJEV, PRAHA. Vyšetrovanie masového ostreľovania demonštrantov na kyjevskom majdane má prvé plody.
Ukrajinské bezpečnostné zložky tvrdia, že snajperom zo špeciálnych jednotiek Berkut zavelil k paľbe prezident Viktor Janukovyč, ktorý utiekol do ruského exilu.
Jeho rozkazy vykonávali najmä minister vnútra Vitalij Zacharčenko a vtedajší šéf tajnej služby SBU Oleksander Jakimenko, ktorý tiež ušiel z krajiny.
Podľa servera Korespondent im radili tri desiatky agentov ruskej kontrarozviedky FSB. Moskva to popiera a tvrdí, že demonštranti sa postrieľali navzájom sami .
Na majdane a okolitých uliciach v centre Kyjeva zahynulo medzi 18. a 20. februárom viac ako sto ľudí.
NASA prerušuje kontakty s Rusmi, dôvodom je UkrajinaČítajte
Osem z jedného samopalu
Najhoršia streľba sa začala na Instituskej ulici, ktorá vedie z kyjevského Námestia nezávislosti k prezidentskému palácu. „Zastrelili tam 17 ľudí,“ povedal vo štvrtok ukrajinským novinárom minister vnútra Arsen Avakov. Len jedným samopalom bolo podľa neho zabitých osem ľudí.
Policajným ostreľovačom údajne velil major Dmitrij Sadovnik. On aj viacerí ďalší podozriví sú údajne na úteku na polostrove Krym, ktorý po okupácii Rusko pripojilo k svojmu územiu.
Ukrajinská polícia zatkla dvanásť členov „čiernej roty“ Berkutu, ktorí mali páliť do ľudí. Pri ich výsluchoch podľa servera Zerkalo nedeli použili aj detektory lži.
Obhajobou útoku mala byť „protiteroristická operácia“, ktorú nariadil vtedajší minister vnútra Zacharčenko. Podobne ako bývalý prezident a jeho zbohatlícky syn či premiér Mykola Azarov aj on sa ukrýva na neznámom mieste.
Nie za všetkými mŕtvymi sú však policajné zložky.
Ukrajinskí vyšetrovatelia zistili, že v spojení s ministrom vnútra Zacharčenkom bol aj istý Zubrickij, šéf média holdingu Kontakt, ktorý údajne koordinoval činnosť „titušiek“, teda najatých provokatérov, ktorí mali vyvolávať násilnosti.
Stále veľa nevieme
Podľa úradujúceho šéfa tajnej služby SBU Valentina Nalyvajčenka nesie najväčší podiel zodpovednosti za smrť ľudí zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč, na ktorého je podobne ako na okruh jeho najbližších spolupracovníkov vydaný zatykač a všetci sú aj na zozname sankcií Európskej únie a Spojených štátov.
Zosadený prezident Janukovyč v stredu z ruského exilu tvrdil, že so streľbou nemal nič spoločné a obvinil samotných demonštrantov s tým, že sa strieľalo z budov, ktoré kontrolovala opozícia.
To však nesedí. Najintenzívnejšia paľba bola z hotela Ukrajina, kde mnohí novinári videli zásahy profesionálnych snajperov.
Ako však napísali nezávislé ruské noviny Vedomosti, štvrtková tlačovka šéfov bezpečnostných zložiek žiadnu senzáciu nepriniesla.
„Berkutovcov obvinili z vrážd 17 ľudí, lenže počas tých dní ich zomrelo vyše sto vrátane príslušníkov jednotiek ministerstva vnútra. Odpovede na všetky otázky o snajperoch sme ešte nedostali.“
Rusi zatkli Ukrajincov
Po zverejnení správy ukrajinských vyšetrovateľov prišla ruská štátna televízia NTV s informáciu o zatknutí 25 ukrajinských občanov.
Ruské bezpečnostné sily ich podozrievajú z plánovania sabotáže. Televízia nespresnila, ke
Ruské bezpečnostné sily zatkli 25 ukrajinských občanov. Podozrievajú ich z plánovania sabotáže.
Vo štvrtok o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na štátnu stanicu NTV. Tá nespresnila, kedy došlo k zatknutiu a neprezradila ani identitu zadržaných. Na videozáberoch sa však objavili traja radikáli z Pravého sektora.
Rusi tvrdia, že podozrivé osoby mali pokyny fotografovať ruské vojenské pohyby na hraniciach s Ukrajinou a snovali sabotáž v južnej a centrálnej časti krajiny.
Bližšie nespresnené útoky sa mali odohrať medzi 14. a 17. marcom.
Tlačové oddelenie ukrajinskej SBU správu označilo za nezmysel. Ruská FSB sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.