BERLÍN, BRATISLAVA. Dary medzi štátnikmi patria skôr medzi bežnú rutinu v protokole.
Darček nemeckej kancelárky Angely Merkelovej čínskemu prezidentovi Si Ťinpchingovi počas jeho nedávnej návštevy Berlína však vyvolal senzáciu medzi čínskymi, ruskými aj ukrajinskými blogermi.
Merkelová darovala novému lídrovi Číny historickú mapu z 18. storočia, ktorá čínsku delegáciu veľmi nepotešila.
Bez Tibetu
Na mape srdca Číny francúzskeho kartografa Jeana-Baptistu d’Anvilla z roku 1735 sú napríklad súčasné problémové časti Číny ako budhistický Tibet či ujgurský Siťiang vyznačené mimo hraníc a inou farbou.
V krajine, kde sa každé dieťa učí, že tieto regióny sú oddávna neoddeliteľnou časťou Číny, preto mapa podľa čínskej novinárky Rachel Lu vyvolala veľké pobúrenie a debatu, čo ňou kancelárka vlastne chcela odkázať.
Podľa zakladateľky blogu o súčasnej Číne Tea Leaf Nation Luovej neprekvapuje, že čínski diplomati dar neocenili a do oficiálnych médií sa zmienka o mape väčšinou ani nedostala.
Mapa s kusom Ruska
Niektoré dokonca zverejnili inú historickú mapu, kde už bol Tibet súčasťou Číny, podobne ako veľká časť Ruska, čo vyvolalo medzi čínskymi blogermi aj v ukrajinských médiách radosť. „Merkelová darovala Číne kus Ruska,“ písali aj ruské servery.
Skutočná darovaná mapa však vyvolala v čínskej blogosfére skôr hnev.
Niektorí nemeckú kancelárku obvinili, že podporuje čínskych separatistov. Iní zase špekulujú, že Merkelová mapou Siovi pripomenula, ako Moskva v 20. storočí urobila z Mongolska sovietsky satelit.
„Niečo ako Rusko urobilo s Krymom v marci 2014,“ napísala Luová na svojom blogu.