Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ROSTOV NAD DONOM, BRATISLAVA. Pokúsim sa urobiť všetko preto, aby sme dostali Krym späť. Zosadený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč to povedal pre americkú agentúru AP a ruskú televíziu NTV.
S novinármi hovoril dlhšie vôbec prvý raz od februára, kedy po troch mesiacov protestov proti jeho režimu, utiekol do Ruska.
Pozývací list bola chyba
V rozhovore podľa AP priznal, že urobil „chybu“ pozvaním ruskej armády na Krym. Kremeľ jeho pozývacím listom, ktorý sa zjavil až po invázii polostrova, obhajoval okupáciu Krymu.
Podľa Janukovyča by vraj o polostrov neprišli, keby bol pri moci on. „Krym je tragédia, veľká tragédia,“ povedal Janukovyč s tým, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o ňom viedol „ťažkú ale pokojnú“ debatu a chce ho ešte presvedčiť o možnosti návratu pod Ukrajinu.
Putin zrušil dohody s Ukrajinou o flotile na Kryme a plyneČítajte
Presne podľa ruskej propagandy
Ďalej už opakoval ruskú propagandu, že Krym ohrozovali radikálni nacionalisti z Ukrajiny a regióny Ukrajiny by mali pred predčasnými prezidentskými voľbami v máji zorganizovať referendum o ústave, kde by rozhodovali o svojich väčších právomociach. Pripravované voľby, podobne ako ruskí politici, spochybňuje ako nezákonné.
V skutočnosti na Kryme pred ruskou inváziou nedošlo k žiadnym protiruským incidentom a za Janukovyčovej vlády sa vôbec neuvažovalo o väčšej autonómii regiónov.
Janukovyč o tom začal hovoriť až počas svojho exilu v Rusku, ktoré sa snaží presadiť federalizáciu Ukrajinu, čím by radikálne oslabili centrálnu vládu v Kyjeve.
Janukovyč znovu zopakoval, že nemal nič spoločné so strieľaním na demonštrantov na kyjevskom majdane, kde zomreli desiatky ľudí. Naopak znovu použil argumenty ruských televízií, ktoré snajperov spájajú s opozíciou. Za bohatstvom jeho syna Alexandra, ktorý bral väčšinu štátnych tendrov, či jeho luxusným domom v Mežyhorí, podľa neho nebola korupcia.