BANGKOK. Thajský ústavný súd v stredu rozhodol, že sa bude zaoberať novou žalobou voči premiérke Jinglak Šinavatrovej.
Ide o ďalšiu z mnohých právnych prekážok, ktorým čelí v čase, keď odoláva tlaku na odstúpenie po piatich mesiacoch sčasti násilných protestov, napísala agentúra Reuters.
Pri najnovšej politickej kríze v Thajsku zahynulo už 24 ľudí vrátane protivládneho protestujúceho, ktorého v utorok po niekoľkých týždňoch pokoja zastrelili v Bangkoku.
Stúpenci Jinglak plánujú tento týždeň hromadné demonštrácie proti pokusom odvolať premiérku z funkcie zo strany aktivistov, ktorí chcú tiež potlačiť vplyv jej brata, expremiéra Thaksina Šinavatru zosadeného armádou v roku 2006.
Ústavný súd vinia zo zaujatosti
Ústavný súd prijal žalobu 27 senátorov, podľa ktorých Jinglak v roku 2011 odvolala šéfa Rady pre národnú bezpečnosť v rozpore s ústavou.
Thavil Pliensri sa medzičasom po rozhodnutí iného súdu minulý týždeň vrátil do tejto funkcie, uviedla agentúra DPA.
Súd dal premiérke na predloženie obhajoby 15 dní. Ak rozhodne, že zneužila právomoci na osobný prospech alebo prospech svojej strany, bude musieť odstúpiť, informovala agentúra AP.
Stúpenci Jinglak obvinili Ústavný súd zo zaujatosti pri častom rozhodovaní v neprospech vlády.
Ďalším víťazstvom opozície je to, že súd v stredu zamietol žalobu ministerstva práce, podľa ktorej sú protivládne protesty zamerané na zosadenie súčasného vládneho kabinetu porušením ústavy.
Zodpovedá sa aj za dotácie na ryžu
Jinglak v pondelok vypovedala pred Národnou protikorupčnou komisiou, kde sa obhajovala proti obvineniam zo zanedbania povinnosti v súvislosti s programom štátneho programu dotácií pre pestovateľov ryže, ktorý bol pod jej správou a ktorý skončil v obrovských stratách.
Ak komisia rozhodne, že obvinenia sú oprávnené, prípad postúpi Senátu, ktorý môže iniciovať proces zbavenia premiérky úradu.
Vyžadovalo by si to hlasy troch pätín senátorov, po víkendových voľbách do Senátu sa však ukazuje, že v ňom pretrvá provládna väčšina.
Protivládni protestujúci teraz dúfajú, že do krízy zasiahne armáda alebo súdy. Militantnejšie frakcie v provládnom tábore naopak vyhlasujú, že sa pripravujú na boj v prípade, ak bude premiérka zbavená funkcie.