VARŠAVA. Poľsko naďalej presadzuje rozsiahly presun jednotiek NATO do východných členských krajín organizácie v reakcii na ukrajinskú krízu.
Poľský premiér Donald Tusk v tejto súvislosti v utorok vyjadril nespokojnosť s tempom, akým Severoatlantická aliancia posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku.
Tusk: Tempo je pomalé
"Získavame niečo krok za krokom, ale tempo zvyšovanie vojenskej prítomnosti NATO by určite mohlo byť väčšie. Pamätáte si nekonečné diskusie o protiraketovom štíte s priemernými výsledkami," citovala vyjadrenia Tuska na tlačovej konferencii agentúra Reuters.
"Pre nás je to neuspokojivý výsledok," povedal Tusk. "Budeme konať s cieľom zväčšiť vojenské sily NATO v Poľsku, avšak uvedomujeme si, že to potrvá určitý čas."
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski sa predtým po utorkových rozhovoroch s rezortnými kolegami z Nemecka a Francúzska vyslovil za to, aby NATO v Poľsku umiestnila dve ťažké brigády.
Agentúra DPA konštatovala, že brigáda má do 5000 vojakov. V NATO však podľa nej dosiaľ došlo k zhode len na tom, že sa posilní dohľad nad vzdušným priestorom pobaltských štátov.
USA chcú viac vojakov v Rumunsku
Spojené štáty žiadajú o posilnenie stavu pozemného personálu a lietadiel dislokovaných na leteckej základni na východe Rumunska, uviedol v utorok rumunský prezident Traian Basescu, ktorého citovala agentúra Reuters.
"Americké veľvyslanectvo v Bukurešti požiadalo rumunskú vládu o podporu pri rozšírení súčasných operácií na základni Mihaila Kogalniceanua," napísal rumunský prezident v nóte zaslanej dolnej komore rumunského parlamentu.
Na základe žiadosti Spojených štátov by sa mala americká vojenská prítomnosť zvýšiť zo súčasných približne tisíc vojakov na 1600 a vzrásť by mal aj počet lietadiel.
Ozbrojené sily Spojených štátov využívajú čiernomorskú leteckú základňu Mihaila Kogalniceanua od roku 1999.
Základňa je dôležitým zhromaždiskom amerických síl pred nasadením v Afganistane. Nachádza sa tiež relatívne neďaleko Krymského polostrova, ktorý v marci anektovalo Rusko.
Merkelová: Na ukrajinských hraniciach je stále veľa Rusov
Zníženie stavu ruských jednotiek sústredených na východných ukrajinských hraniciach, ktoré nariadil prezident Vladimir Putin, nestačí.
Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa v oblasti ešte stále nachádza priveľa vojakov.
"Jednoznačne to nie je posledný krok, ktorý treba urobiť, pretože koncentrácia (vojsk) na ukrajinských hraniciach je veľmi vysoká," povedala na tlačovej konferencii Merkelová.
Rusko urobilo v pondelok gesto, ktoré by mohlo znížiť najväčšie napätie medzi Východom a Západom od čias studenej vojny, keď z blízkosti hraníc s Ukrajinou stiahlo časť svojich vojsk.
Podľa predstaviteľov Spojených štátov by tento krok bolo možné pokladať za dobré znamenie, ak by ho Moskva potvrdila úplným stiahnutím svojich jednotiek.
Ministri chcú konferenciu o Ukrajine
Ministri zahraničných vecí Nemecka, Poľska a Francúzska v pondelok navrhli konanie medzinárodnej konferencie o budúcnosti Ukrajiny a to aj za účasti Ruska.
Podľa šéfov diplomacií troch vplyvných európskych krajín by sa konferencia mala konať po ukrajinských predčasných prezidentských voľbách naplánovaných na koniec mája.
Ministri hovoria o "potrebe vyslať silný signál podpory, konsolidácie medzinárodnej podpore a diskusie o nevyhnutných reformách". Ako dodali, "veľmi by sme ocenili ruskú účasť".
Ministri okrem toho navrhli rozhovory na úrovni EÚ-Rusko za účasti predstaviteľov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska. Témou by boli dôsledky prípadného podpisu prelomových dohôd EÚ s krajinami Východného partnerstva.