WASHINGTON. Mladého Američana, ktorý v novembri 2011 viackrát vystrelil na Biely dom, odsúdil federálny súd vo Washingtone na 25 rokov väzenia.
Oscar Ortega-Hernandez podľa prokuratúry po zatknutí priznal, že chcel zabiť prezidenta Baracka Obamu.
Podľa výpovedí svojich priateľov a známych považoval Obamu za Antikrista, počas procesu to však 23-ročný muž zo štátu Idaho popieral.
Prokurátori ho označili za nebezpečného teroristu-samotára, ktorý svoj čin mesiace plánoval, informovala agentúra AP.
Ortega-Hernandez večer 11. novembra 2011 vystrelil niekoľkokrát z útočnej pušky zo svojho zaparkovaného auta na Biely Dom. Zranenia neutrpel nikto, Obama a jeho rodina v tom čase neboli v budove.
Páchateľ však len tesne minul členov ochranky a, ako zdôraznila obžaloba, ohrozoval životy ďalších ľudí v okolí.
Oprava škôd na budove si podľa nej vyžiadala takmer 100-tisíc dolárov (72.500 eur).
Útočník pri úteku zanechal vo vozidle, s ktorým narazil, svoju zbraň i odtlačky prstov. Zadržali ho o päť dní neskôr v moteli v Pensylvánii.
Na procese priznal svoju vinu, obžaloba výmenou za to voči nemu stiahla obvinenie z pokusu o vraždu prezidenta.