TOKIO. Japonsko v utorok uvoľnilo desaťročia platný zákaz zbrojného exportu, informovala agentúra AP.
Urobilo tak v snahe rozšíriť spoločný vývoj zbraní so spojencami i predaj vojenskej techniky do krajín juhovýchodnej Ázie i inde vo svete.
Nové smernice, ktoré schválila vláda, sú súčasťou snahy premiéra Šinzóa Abeho o posilnenie národnej bezpečnosti v čase expanzie čínskej armády a jadrovej hrozby zo strany Severnej Kórey.
Vláda presadzuje zapájanie sa v cudzine
Premiér Abe uvádza, že Japonsko musí hrať väčšiu úlohu v medzinárodných mierových operáciách a obrannej spolupráci.
Jeho vláda presadzuje, aby mohlo Japonsko brániť spojencov ako USA, ak sa stanú terčom útoku, a to prehodnotením článku č. 9 povojnovej ústavy, ktorým sa krajina zrieka vedenia vojny a použitia sily na riešenie medzinárodných sporov.
Nové exportné smernice umožňujú Japonsku zapojiť sa do vývoja zbrojnej technológie s USA a ďalšími spojencami ako Britániou, Francúzskom či Austráliou a získavať modernejšie obranné systémy a vybavenie.
Uviedol to zástupca šéfa nedávno vytvoreného Sekretariátu národnej bezpečnosti Nobušige Takamizawa.
Japonské firmy podľa neho by tiež mohli získať prístup k technológiám a zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.
Napätie s Čínou a Kóreou zrejme stúpne
Rozhodnutie, ktoré mení takmer polstoročie platné dobrovoľné obmedzenie japonského vývozu týkajúceho sa zbrojnej techniky, by mohlo zvýšiť napätie vo vzťahoch Tokia s Čínou a Južnou Kóreou. Ich vzťahy sú stále zaťažené japonským militarizmom z minulosti.
Abeho poradca Josuke Isozaki zdôraznil, že vývoz zbraní a súvisiacich technológií bude povolený len vtedy, ak to bude slúžiť medzinárodnej spolupráci alebo národnej bezpečnosti.
Tokio podľa neho dôkladne preverí zámery krajiny dovozu, vrátane toho, či vyvážané položky neposkytuje tretej strane bez súhlasu Japonska.
"Nijako sa nemení zásada Japonska, že neumožňuje žiaden export, ktorý by podporoval konflikty iných krajín," povedal novinárom.
Japonskí predstavitelia uviedli, že aj na základe nového režimu bude Japonsko vyvážať predovšetkým technológie a zariadenia určené na záchranu, dopravu, pozorovanie a hľadanie mín, pričom neplánuje export útočnej techniky, ako sú tanky či bojové lietadlá.
Platil plošný zákaz s výnimkou USA
Japonsko v roku 1967 na základe svojej povojnovej pacifistickej ústavy prijalo tri princípy zbrojného exportu, ktorá mu zakazovala predaj do komunistických štátov a krajín, ktoré vedú konflikty alebo sú terčom sankcií OSN.
Tieto princípy neskôr rozšírili na plošný zákaz, aj keď vláda udeľovala výnimky v niektorých prípadoch, napríklad pri účasti Japonska na spoločnom vývoji zbraní so Spojenými štátmi.