Analytik amerického námorníctva predával tajnosti Izraelčanom. Tí ho považujú za svojho hrdinu a dlho lobujú za jeho prepustenie. Washington ho spomenul v súvislosti s mierovým vyjednávaním.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
TEL AVIV. Americká administratíva sa tak obáva kolapsu mierových vyjednávaní medzi Izraelom a Palestínčanmi, že údajne ponúkla Izraelčanom silný dôvod na to, aby v nich pokračovali.
Volá sa Jonathan Pollard. Americký občan, ktorý donášal Izraelu a dostal za to doživotie.
Izrael mu medzitým dal občianstvo a dlhé roky požaduje jeho prepustenie. Američania, hoci Izrael je ich spojencom a mnohí z nich uznávajú, že trest bol neprimerane vysoký, to doteraz odmietali.
Prepustenie na Pesach?
Teraz sa silno špekuluje o tom, že Pollard by mohol byť na slobode ešte pred začiatkom židovského sviatku Pesach. Ten pripadá na 14. apríl.
Išlo by o veľmi symbolické gesto. Pesach je o vyslobodení zo zajatia a v Izraeli má Pollard status nespravodlivo väzneného hrdinu.
Izraelské médiá v utorok písali, že správy o Pollardovom prepustení sa objavujú pravidelne a opakovane sú to novinárske kačice, ale uznávajú, že tentoraz by to mohlo byť inak.
Pollard, ktorý by mohol byť prepustený už na budúci rok pre dobré správanie po tridsiatich rokoch vo väzení, má potenciál byť dobrou americkou pákou na pritlačenie Izraela.
Nielen do toho, aby súhlasil s predĺžením mierových rokovaní (na konci apríla vyprší termín na dosiahnutie dohody), prepustil ďalších, aj v tejto várke veľmi nebezpečných palestínskych väzňov a pristúpil na neoficiálne zmrazenie výstavby osád na západnom brehu.
Pollard nechce výmenu
Washington to vidí jasne: za náš veľký ústupok požadujeme rovnaký postup aj od Izraela. Otázka pre židovský štát je, či je toto dobrá dohoda.
Samotný Pollard vraj nesúhlasí s tým, aby ho vymenili za „palestínskych teroristov“. Okolo jeho prepustenia je však už príliš veľa emócií aj politických hier.
Pollard pracoval ako analytik pre americké námorníctvo. Mal prístup k tajným informáciám o vojenských aktivitách arabských štátov, Sovietskeho zväzu a Pakistanu.
Tie v júni 1984 začal cez sprostredkovateľa poskytovať Izraelu. Hoci jeho podporovatelia hovoria, že to urobil pre svoje silné prepojenie na židovský štát a obavy o jeho budúcnosť, dal si za to platiť a dokonca vraj podobné služby ponúkol aj Pakistanu.
Pollard sa po odhalení priznal. Napriek jeho dohode o nižšom treste so štátnym zástupcom mu sudca udelil doživotie.
Američania chcú dohodu
Pollard je tak jediným Američanom v histórii, čo dostal za špehovanie pre spojenca takýto vysoký trest. Navyše Izraelu ani nedodal žiadne informácie týkajúce sa Spojených štátov.
O jeho omilostenie, v posledných rokoch aj pre chatrné zdravie, žiadali aj viacerí americkí politici, dokonca aj ľudia, čo to v minulosti odmietali.
Ukazuje sa však, že Pollard je hlavne americkým tromfom. To, že ho vytiahli, ukazuje, ako veľmi chcú dosiahnuť na Blízkom východe konečne nejaký zmysluplný výsledok.