PARÍŽ. Rusko začalo sťahovať svoje jednotky dislokované pri východných hraniciach Ukrajiny.
Motostrelecký prápor ukončil cvičenie vo výcvikovom priestore Kadamovskij v Rostovskej oblasti a začína sa presúvať do domovskej základne v Samarskej oblasti, uviedol ruský rezort obrany.
Podľa Kyjeva zatiaľ nie je jasné, či ide o plánovanú rotáciu jednotiek, alebo výsledok rokovaní ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s jeho americkým kolegom Johnom Kerrym, ktorí sa zišli v nedeľu v Paríži.
Podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda, odvolávajúcej sa na vedúceho Centra vojensko-politických štúdií Dmytra Tymčuka, je teraz v pohraničí do 10-tisíc ruských vojakov.
"Pravdepodobnosť (ich) vpádu sa podstatne znížila. Povedzme: ak sme pred týždňom hovorili, že pravdepodobnosť vpádu (ruských vojsk) je 80-percentná, teraz hovoríme o 50 percentách," napísal kTymčuk na svojej facebookovej stránke.
Dohodli sa na pláne
Podľa ruských médií sa Lavrov a Kerry dohodli na pláne urovnania krízy na Ukrajine, ktorá vznikla v súvislosti s obsadením Krymského polostrova ruskými jednotkami.
Plán, ako informovala rozhlasová stanice Echo Moskvy, pozostáva zo štyroch bodov.
- návrat ruských vojsk na miesta, kde boli dislokované do 1. marca;
- medzinárodné inšpekcie OBSE na celom území Ukrajiny, vrátane Krymu;
- priamy dialóg medzi Moskvou a Kyjevom - ak to bude potrebné aj za účasti zástupcov medzinárodného spoločenstva;
- uznanie výsledkov predčasných prezidentských volieb, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia 25. mája.
V pláne údajne nie je zmienka o vrátení Krymu Ukrajine, informovala s odvolaním sa na ruské médiá agentúra UNIAN.
Moskva navrhuje federáciu
Kerry po stretnutí dodal, že Spojené štáty a medzinárodné spoločenstvo budú naďalej podporovať územnú celistvosť Ukrajiny a jej obyvateľov "pri určovaní ich vlastnej budúcnosti".
Lavrov na vlastnej tlačovej konferencii v Paríži potvrdil, že Rusko bude toto právo Ukrajiny rešpektovať.
Zároveň však konštatoval, že Ukrajina nemôže fungovať ako jednotný štát, ale ako voľná federácia regiónov, ktoré by si mohli vyberať svoje vlastné ekonomické modely, jazyk a náboženstvo.
Po každej voľbe nového prezidenta mala Ukrajina novú ústavu, čo podľa Lavrova ukazuje, že "model jednotného štátu nefunguje".
Ukrajina tento návrh odmietla a Rusku odporučila, aby namiesto diktovania požiadaviek venovalo pozornosť katastrofálnej situácii a bezpráviu, v ktorom sa v Rusku ocitajú národnostné menšiny, vrátane ukrajinskej.
Šéf ruskej diplomacie ďalej povedal, že Moskva a Washington sa dohodli na spolupráci s vládou Ukrajiny na prekonaní krízy, konkrétne v oblasti práv rusky hovoriacich Ukrajincov a odzbrojenia "nelegálnych síl a provokatérov".
Rozhovory oboch šéfov diplomacií sú súčasťou širších diplomatických snáh zmierniť krízu na Ukrajine po zosadení proruského prezidenta Viktora Janukovyča a anektovaním Krymského polostrova Ruskom.