
Zrekonštruované byty plynárov oproti Prezidentskému palácu z vtáčej perspektívy. Prenájom takých lukratívnych priestorov by vyšiel asi pätnásťtisíc mesačne, Václavík platil len nájom. Mohol v takom prípade ušetriť za štyri roky viac než pol milióna. Na stene bytu mal Václavík pred minuloročnou tragédiou v New Yorku obraz dvojičiek. Keď robil v SPP, bol spolu s manažérom Smeru Federičom na mesačnom jazykovom kurze v USA, za ktorý vtedy zaplatil štátny podnik dohromady viac než jeden a pol milióna korún.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Tieňový minister Smeru Roman Václavík býva v byte SPP, hoci tam roky nepracuje. Sľub, že ho vráti, nesplnil. „Bojím sa chudoby,“ hovoríRoman Václavík stále býva v byte Slovenského plynárenského priemyslu. V plynárňach pritom nepracuje od roku 1998. Za šéfovania Duckého tam riadil divíziu ekonomiky, obchodu a správy.
Byt stojí na lukratívnom mieste oproti Prezidentskému palácu, má deväťdesiatšesť štvorcových metrov, tri izby, plávajúcu podlahu, špičkovo zariadenú kuchyňu a kozub s balkónom. Objekty v dome boli rekonštruované na náklady plynárenského priemyslu. Václavík SME v júli 2001 tvrdil, že sa z bytu v krátkom čase odsťahuje. Mediálny tlak v tejto veci si naoko nepripúšťal: „Bývame privysoko, nie je tu výťah, čo mi po narodení dieťaťa nevyhovuje.“ Napriek tomu sľub doteraz nesplnil.
Keď sme ho žiadali o vysvetlenie, odmietol: „Ja sa k tomu nebudem vyjadrovať. Informujte sa na SPP.“ Hovorkyňa SPP Dana Kršáková SME potvrdila, že „bývalý zamestnanec SPP Roman Václavík naďalej užíva byt SPP, a. s., na Štefánikovej ul. č. 5. v Bratislave“ a že „Predstavenstvo SPP rozhodlo v auguste 2002 predmetnú nehnuteľnosť odpredať“. Predaj sa má uskutočniť do konca tohto roka, výška sumy ešte nie je určená.
Václavík môže kúpiť byt za zostatkovú cenu. Nájom platil tri tisícky za mesiac, podnájom v takom byte by ho vyšiel najmenej pätnásťtisíc. Pred rokom povedal: „Mám veľmi pozitívny vzťah k peniazom a nepovažujem to za amorálne. Má to v sebe takmer každý, len si to nechce priznať. Vždy som chcel byť zabezpečený a chcel som, aby sa moja rodina mala čo najlepšie.“ Za štyri roky, čo nerobí v SPP, tak mohol vďaka bývaniu v byte tohto podniku ušetriť na nájomnom aj 570-tisíc korún. Viac než pol milióna. V SPP má pritom majoritný podiel štát!
Podľa informácií denníka SME boli práve Václavíkove aktivity dôvodom, že sa nedostal na kandidátku Smeru. V tomto prípade bol neprijateľný dokonca pre región, kde podnikateľsky pôsobil. Podľa výpisu z obchodného registra figuruje ako konateľ alebo majiteľ v šestnástich firmách, z ktorých sú niektoré v likvidácii. Ako spolumajiteľ Hriňovských strojární prepustil štyristopäťdesiat zamestnancov. V rokoch 1996 až 1997 bol finančným riaditeľom Podpolianskych strojární Detva, ktoré mali problémy so splácaním úverov, zamestnanci nedostávali mesiace plat a hovorilo sa o hromadnom prepúšťaní.
Václavíkova súkromná filozofia je s týmto v kontraste: „Nežijem z desaťtisícového platu, zomrel by som od hladu. Veľmi sa bojím chudoby.“
DAŠA MATEJČÍKOVÁ