Washington 3. novembra (TASR) - Americké ozbrojené sily testovali v roku 1967 na ostrove Havaj v rámci programu Red Oak smrteľný plyn sarin. Ministerstvo obrany USA to priznalo v práve zverejnenej správe o svojej sérii experimentov s chemickými a biologickými zbraňami počas studenej vojny.
O tom, aká jednotka použila sarin v havajskej džungli, americké ministerstvo obrany neinformovalo. Podľa správy sarin bol v delostreleckých granátoch.
Pentagón sprístupnil päť nových informácií o skúškach s chemickými a biologickými zbraňami v 60. a 70. rokoch a vyzval vojakov, ktorí sa na skúškach podieľali a neskôr mali zdravotné problémy, aby sa s ministerstvom obrany skontaktovali.
Skúšky Red Oak prebiehali v apríli a v máji 1967 v severnej časti havajskej džungle Waiakea a aj neďaleko pevnosti Sherman v oblasti Panamského prieplavu. Fáza v Paname však bola iba simulovaním operácie bez použitia smrteľného plynu.
Skúšky s chemickými a biologickými zbraňami boli súčasťou previerky amerických ozbrojených síl, ktorú nariadil bývalý minister obrany Robert McNamara v roku 1961 krátko po tom, čo sa americkým prezidentom stal John F. Kennedy. Previerka sa skladala zo 150 samostatných programov.
Skúšky nervových plynov, akými sú sarin, soman, tuban a VX, sa konali od roku 1962 do roku 1973 na zemi i v oceánoch. "Našou snahou bolo zistiť, ako sme schopní reagovať, ak by nepriateľ tieto zbrane použil," uvádza vo vyhlásení americké ministerstvo obrany.
Podľa informovaných zdrojov neurčený počet civilistov bol v čase simulovaných útokov vystavený podľa vtedajších znalostí neškodným plynom. Neskôr sa však zistilo, že niektoré použité náhradné plyny boli škodlivé ľudskému zdraviu.
Na skúškach s chemickými látkami sa v tých rokoch zúčastnilo vyše 5500 amerických vojakov. Doteraz iba 50 z nich požiadalo o odškodnenie za zdravotné problémy.
(spolupracovník TASR William Guard) pel