Praha 3. novembra (TASR) - Predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý dnes vyzval všetky politické strany v ČR, aby podporili rýchle zavedenie priamej voľby prezidenta.
Tlustého k tomu viedli veľké obavy z neúspechu prezidentských volieb v parlamente. Po druhom kole senátnych volieb sa zmenilo rozloženie politických síl v hornej komore parlamentu a vládna koalícia bude potrebovať podporu nezávislých senátorov.
Tlustý sa obáva, že parlament buď prezidenta nezvolí, alebo nakoniec pod tlakom bude zvolený kandidát, ktorý bude najmenej prekážať všetkým stranám. ODS podľa neho urobí všetko pre to, aby presadila priamu voľbu.
Predseda ČSSD Vladimír Špidla v diskusnej relácii Českej televízie zopakoval, že jeho strana bude podporovať priamu voľbu prezidenta, ktorá vyžaduje hlbokú zmenu ústavy.
V priamej voľbe by sa mal ale voliť až nasledujúci prezident, nie nástupca Václava Havla. Postoj ODS, ktorá bola pôvodne proti priamej voľbe, označil za názorový kotrmelec. "V okamihu, keď dochádza k tomu, že isté pravidlá, na ktoré prisahala, jej nevyhovujú, tak ich chce zásadne zmeniť. Vydáva to za zásadovosť, čo je klasický oportunistický, respektíve demagogický prístup," dodal. Voľba prezidenta podľa neho musí byť dôstojná a v prospech ČR.
Úradujú šéf US-DEU Ivan Pilip pripomenul, že prezident sa bude voliť už o dva a pol mesiaca. "Realisticky myslím, že aj napriek tomu, že sa budeme snažiť, aby to prešlo ešte na budúcu voľbu, tá šanca je mizivá. Treba sa snažiť, aby prezident bol zvolený v parlamente dôstojným spôsobom a veľmi rýchlo sa pripravila novela ústavy," povedal Pilip a pripomenul, že návrh priamej voľby z dielne US-DEU práve kvôli hlasom ODS neprešiel.
KDU-ČSL bola vždy za priamu voľbu prezidenta a za dvojkolový systém volieb, na rozdiel od ODS, ktorá chce jednokolovú voľbu. Podľa lídra Cyrila Svobodu je však nepravdepodobné, že by sa to dalo stihnúť do voľby Havlovho nástupcu.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel