BRATISLAVA. Počet popráv vo svete minulý rok vzrástol oproti roku predchádzajúcemu, čo je podľa organizácie Amnesty International (AI) v rozpore s celkovým trendom smerom k úplnému zrušeniu trestu smrti.
Popravených bolo takmer o sto ľudí viac, čo predstavuje nárast o 15 percent.
V minulom roku bolo vykonaných 778 popráv, v roku 2012 ich bolo 682.
Táto štatistika nezahŕňa Čínu, ktorá údaje o počte vykonaných popráv drží v tajnosti. Aj keď je skutočný rozsah používania trestu smrti v tejto krajine neznámy, podľa AI tam v minulom roku popravili tisíce ľudí.
Vedie Irán a Irak
Významný nárast popráv zaznamenala AI v Iráne a Iraku. Počet oficiálne potvrdených popráv sa v roku 2013 v Iráne zvýšil na 369, čo ho radí na druhé miesto.
Irak dal popraviť najmenej 169 ľudí, čo predstavuje nárast o 30 percent v porovnaní s rokom 2012. Štvrté miesto patrí Saudskej Arábii (79 popráv), nasledujú USA (39) a Somálsko (34).
Ku koncu minulého roka bolo na celom svete najmenej 23 392 ľudí v celách smrti.
“Štáty, ktoré vykonávajú trest smrti, sú na nesprávnej strane dejín a sú fakticky izolované,“ povedal Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International.
V Európe sa nepopravuje
Za posledných 20 rokov organizácia dokumentuje stabilný pokles počtu krajín vykonávajúcich trest smrti. Obnovili ho však niektoré krajiny, ktoré ho nevykonávali dlhší čas ako Indonézia, Kuvajt, Nigéria a Vietnam.
Bielorusko upustilo od vykonávaniu trestu smrti, čo znamená, že Európa a stredná Ázia boli prvýkrát od roku 2009 regiónmi, kde sa nepopravovalo.
V roku 2013 vykonalo trest smrti 22 krajín, čo je o jednu viacej ako v roku 2012, ale o štvrtinu menej ako pred desaťročím.