- V oblasti Rostova, Kurska a Belgorodu je asi 30-tisíc ruských vojakov
- Ukrajinské lode by po inšpekcii mali patriť Čiernomorskej flotile
- USA chcú zvýšiť vojenskú prítomnosť NATO vo východnej Európe
- Podľa prieskumu je väčšina Rusov za anexiu území bývalého ZSSR
- Anexiu Krymu už v OSN odsúdilo viac ako 40 krajín
WASHINGTON. Americká vojenská rozviedka upozornila Kongres, že pravdepodobnosť vpádu ruských jednotiek na územie východnej Ukrajiny je vyššia, než sa doteraz predpokladalo, informovala CNN.
K tomu záveru rozviedka dospela v súvislosti so "znepokojujúcimi symptómami, ktoré sa objavili za posledné tri až štyri dni".
Odborníci predpokladajú ruský úder na Luhansk, Doneck, Charkov, aby získaním kontroly nad nimi vytvorili "most" smerom na Krym.
Predpovedajú však aj výpad na Podnestersko a nevylučujú pokusy o obsadenie častí Pobaltia.
Pohyb vojakov naznačuje prípravy
Generál Philip Breedlove, hlavný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe, kongresmanov upozornil, že množstvo a charakter ruských jednotiek sústredených pri východných hraniciach Ukrajiny je na takú operáciu dostačujúci.
Podľa údajov americkej rozviedky je v oblasti Rostova na Done, Kurska a Belgorodu asi 30-tisíc ruských vojakov, najmä príslušníkov motorizovaných jednotiek určených a cvičených na rýchle presuny.
V pohotovosti sú aj jednotky hlbšie v ruskom vnútrozemí, čo prezidentovi Vladimirovi Putinovi poskytuje možnosť rýchlo preniknúť na Ukrajinu, pričom USA nebudú schopné predvídať, kedy k tomuto kroku dôjde, informovala CNN.
Zdroje v americkej administratíve upozornili, že "nič nie je isté", zdôraznili však, že signály o preskupovaní vojenskej techniky a personálu pri hraniciach s Ukrajinou sú znepokojujúce.
Situácia pripomína pohyby ruských vojsk predtým, než podnikli operácie v Čečensku a Gruzínsku.
Vo štvrtok tiež prišla informácia, že viac než tridsať plavidiel ukrajinského námorníctva podstúpi ruskú inšpekciu.
Tie, ktoré prejdu prehliadkou, sa stanú súčasťou ruskej Čiernomorskej flotily.
Putinova popularita stúpa
Väčšina Rusov sa domnieva, že Rusko má právo anektovať územia bývalých republík Sovietskeho zväzu, kde žijú ruskí krajania.
Väčšina opýtaných podľa prieskumu inštitútu Levada podporuje aj pripojenie ďalších oblastí Ukrajiny k Rusku.
Až 58 percent opýtaných sa domnieva, že Rusko má právo zmocniť sa území, kde žijú etnickí Rusi, lebo "musí chrániť svojich".
Podľa 28 percent na takýto krok Rusko nemá právo, ale v prípade Krymu si "počína správne a koná podľa zákona a v súlade s normami medzinárodného práva".
Len štyri percentá účastníkov prieskumu sú presvedčené, že Rusko na takéto kroky vôbec nemá právo a jeho "aktivity na Kryme medzinárodné spoločenstvo nemôže nepovažovať za anexiu a vojenskú intervenciu voči cudziemu suverénnemu štátu".
Pripojenie Krymu výrazne zvýšilo popularitu prezidenta Putina, ktorého by teraz volilo až 64 percent opýtaných.
Začiatkom februára pritom na rovnakú otázku kladne odpovedalo len 44 percent respondentov.
USA chcú viac vojakov na východe
Spojené štáty sa plánujú pridať k úsiliu NATO o zvýšenie rotácie vojenských síl v východnej Európe ako súčasti reakcie na ruskú inváziu na Ukrajinu.
O rozsahu zvýšenia vojakov a konkrétnych krajinách budú rokovať rokovať na zhromaždení NATO na budúci týždeň. Zamerať by sa mali najmä na Poľsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko.
Viac ako štyridsať krajín vedených Spojenými štátmi ešte v stredu odsúdilo ruskú anexiu Krymu a vyjadrilo obavy o osud menšinových krymských Tatárov, ako aj o osud nezvestných novinárov a aktivistov.
Valné zhromaždenie OSN zase schválilo rezolúciu, v ktorej potvrdilo územnú celistvosť Ukrajiny a označilo referendum na Kryme a následnú ruskú anexiu za nezákonnú. Za rezolúciu hlasovalo 100 krajín, 11 bolo proti a 58 sa zdržalo hlasovania.
Rusko spolu s 56 krajinami Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe súhlasilo s vyslaním šiestich monitorovacích misií na Ukrajinu. Moskva ale vyhlásila, že na Kryme nemá žiadny mandát.
Americký Senát a Snemovňa reprezentantov schválili zákony o poskytnutí pomoci Ukrajine, podpore záruky za pôžičku pre kyjevskú vládu až do výšky miliardy dolárov a uvalení sankcií za ruskú anexiu Krymu.
Obe komory Kongresu sa teraz dohodnú na tom, ako vyriešia malé odlišnosti medzi svojimi verziami legislatívy, kým definitívnu podobu zákona pošlú na podpis americkému prezidentovi Barackovi Obamovi.
Pravý sektor sa dobýjal do parlamentu
Aktivisti extrémistického hnutia Pravý sektor zaútočili vo štvrtok večer v Kyjeve na sídlo ukrajinského parlamentu.
Dožadovali sa demisie ministra vnútra Arsena Avakova a postavenia exministra obrany Ihora Teňucha pred vojenský tribunál.
Na výzvy dočasného ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova, aby prestali s provokáciami, reagovali prítomní skandujúci predtým "Revolúcia" pokrikom "Hanba".
Pravý sektor schválil na pietnej spomienke za svojho koordinátora pre západnú časť krajiny Oleksandra Muzyčka, známeho aj pod prezývkou Saško Bilyj, ktorý prišiel o život pri policajnej akcii v noci na utorok 25. marca, každodenné zhromaždenia pred sídlom parlamentu.
Krym si vybral nevítané osoby
Zoznam 321 osobností, ktoré sú nežiaduce na území polostrova Krym, zverejnil vo štvrtok tamojší parlament.
V zozname figurujú tak dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov, ako aj premiér Arsenij Jaceňuk či minister vnútra Arsen Avakov, tajomník Rady národnej bezpečnosti Andrij Parubij, líder strany Udar a prezidentský kandidát Vitalij Kličko, predseda strany Sloboda Oleh Ťahnybok, ale i dočasný líder Janukovyčovej Strany regiónov Volodymyr Rybak.
Medzi personami non grata však čitatelia nenašli napríklad mená šéfa ukrajinskej diplomacie Andrija Deščyciu alebo expremiérky a prezidentskej kandidátky Julije Tymošenkovej.