Ignorovanie ruskej agresie by malo globálne dôsledky, tvrdí Obama. Konflikt s Ruskom môže zhoršiť situáciu v Sýrii aj v Iráne.
BRUSEL, BRATISLAVA. Vzťahy Ameriky a Ruska sú najhoršie za posledných dvadsať rokov.
Mnohí, ako napríklad litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová, hovoria o predohre k novej studenej vojne. Americkí politici aj analytici sa však takémuto označeniu vyhýbajú.
Prekresľovanie hraníc
„Spojené štáty nevidia Európu ako bojisko medzi Východom a Západom,“ povedal americký prezident Barack Obama v pondelkovom rozhovore pre holandské noviny Volkskrant.
Rovnako nesúhlasí ani bývalý americký veľvyslanec pri NATO Kurt Volker. „Takúto frázu používam nerád. No ruské prekresľovanie hraníc je nebezpečné,“ povedal pre SME.
Obama sa Rusku venoval aj v stredajšom prejave v Bruseli počas európskeho turné. „Ignorovanie ruskej agresie by malo globálne dôsledky,“ povedal.
Spája ich Irán aj Sýria
Napriek kríze na Ukrajine zostáva viac oblastí, kde USA a Rusi naďalej spolupracujú. Podľa Financial Times sú americkí diplomati spokojní pri diskusii o iránskom jadrovom programe.
Irán súhlasil, že zastaví jadrový výskum za zrušenie sankcií.
„Ako povedal jeden americký predstaviteľ, Moskva tiež nemá záujem, aby Irán získal jadrovú bombu, či aby sa destabilizovala situácia v Perzskom zálive,“ napísal denník. Podľa Volkera je vplyv Ruska pri Iráne len „striedmy“.
Ruský štátny tajomník ministerstva zahraničia Sergej Rjabkov povedal, že by neradi použili iránske rozhovory „ako súčasť hry“.
„Ale ak nás k tomu (Brusel a Washington) prinútia, prijmeme odvetné opatrenia aj tu,“ povedal Rjabkov podľa AP.
Rusi s Američanmi tiež pracujú na zničení sýrskych chemických zbraní.
Volker pripomína, že Američania budú potrebovať Rusko aj na presun časti vojakov a techniky z Afganistanu. Američania však hovoria, že Rusi ich plány nenarušia. Z krajiny sa plánujú stiahnuť do konca roka.
Nie sú jediné veľmoci
Ľavicový Huffington Post napísal, že o novej studenej vojne sa nedá hovoriť, pretože nejde o ideológiu.
USA a Rusko, ktoré Obama v utorok nazval iba regionálnou mocnosťou, ktorá ohrozuje svojich susedov, nie sú jediné veľmoci. „Hráči ako Čína či India nemajú žiaden záujem o vojnu, ktorá ohrozí ich ekonomiku.“
Americký konzervatívny think-tank Heritage Foundation našiel prirovnanie skôr ako v studenej vojne v imperiálnom Rusku z 19. storočia.
„Putinovo správanie je ako správanie ruských cárov, ktorí vybudovali ruskú ríšu národ za národom, chanát za chanátom a kráľovstvo za kráľovstvom,“ napísali.