WASHINGTON, BRATISLAVA. Aj keď majú Američania najprepracovanejší systém sledovania ľudí na svete, až do poslednej chvíle nevedeli odhadnúť, aké plány má ruský prezident Vladimir Putin s Krymom.
„Aj keď sme mali isté varovania, nemali sme dostatok informácií na to, aby sme vedeli presne povedať, čo sa stane,“ cituje Wall Street Journal nemenovaného amerického predstaviteľa.
Spoliehali sa na satelity
Americké tajné služby sa po konci studenej vojny sústredili najmä na boj proti terorizmu, z Európy stiahli mnohých svojich agentov.
V posledných mesiacoch sa podľa denníka spoliehali najmä na satelitné zábery, ktoré ukazovali pohyb ruských jednotiek smerom k ukrajinskej hranici. Moskva to zdôvodnila vojenskými cvičeniami.
Politici tušili, že Rusko chystá záťah na Krym, no keď sa tak naozaj stalo, Američania sledovali ruské územie, kým polostrov ovládli vojaci, ktorí na ňom už dávno boli.
Američanom sa nepodarilo odpočuť žiadneho ruského politika alebo generála, ktorý by hovoril o plánoch s Krymom.
Buď o tom ruskí lídri úmyselne nehovorili, darilo sa im obísť americké systémy odpočúvania, alebo sa Putin rozhodol v poslednej chvíli a nebolo čo odpočuť, píše Wall Street Journal.
Do konfliktu sa nehrnú
„Americké tajné služby možno zlyhali v tom, že neodhadli Putinov zámer. Ale aj keby o tom vo Washingtone vedeli dopredu, asi by nič neurobili. Vidno na nich, že sa do vojenského konfliktu s Moskvou nehrnú,“ povedal pre SME bezpečnostný analytik Andor Šándor.
S odpočúvaním nemala problém ruská tajná služba FSB. Zrejme ona v posledných týždňoch vypustila nahrávky rozhovorov západných diplomatov, naposledy aj ukrajinskej expremiérky Julie Tymošenkovej.
„Na tomto ma najviac udivuje, že západní politici stále využívajú nešifrované hovory, a to dokonca aj vtedy, keď hovoria o vážnych veciach. Rusom tým veľmi uľahčujú prácu,“ tvrdí Šándor.