BERLÍN. Vlani prišlo do Nemecka za lepším životom 75-tisíc Bulharov a Rumunov, ktorým sa otvoril pracovný trh v Európskej únii, a nemecká vláda očakáva, že tento rok ich príde dvojnásobok.
Takáto migrácia však prináša aj problémy, uviedol v stredu nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere, ktorého citovala agentúra Reuters.
Mestá plné Východoeurópanov
Minister zdôraznil, že väčšina Rumunov a Bulharov prichádza študovať či pracovať a tvoria iba 0,7 percenta z celkového počtu žiadateľov o sociálne dávky.
Upozornil však, že mestá Duisburg, Frankfurt nad Mohanom, Mníchov, Hamburg a Hannover, kam najčastejšie smerujú, sú už zahltené nezamestnanými Východoeurópanmi, ktorí potrebujú zdravotnú a sociálnu starostlivosť a tiež školy pre deti.
"Počet imigrantov z Bulharska a Rumunska a sociálne problémy sprevádzajúce niektorých z nich je možné zvládnuť celoštátne, ale v niektorých regiónoch sú už alarmujúce rovnako ako nárast ich počtu," povedal. "Musíme prijať opatrenia, aby sa to nestalo problémom pre celé Nemecko."
Nemecko dosiahlo v roku 2013 najvyššiu čistú imigráciu za uplynulých 20 rokov a starostovia 16 miest požiadali štát o pomoc pri zvládaní chudobných imigrantov z východnej Európy, z ktorých sú mnohí Rómovia, napísala agentúra Reuters.
Boja sa radikálov
Verejná diskusia je menej hlasná ako inde v EÚ, avšak Nemecko má rovnako ako ďalšie členské krajiny obavy, že by protiimigračné postoje mohli v májových voľbách do Európskeho parlamentu pomôcť získať hlasy ultrapravici.
Keď sa v roku 2004 EÚ rozšírila na východ, Nemecko a ďalšie krajiny zachvátila panika, že "poľskí inštalatéri" zoberú prácu miestnym.
Hoci z Poľska naďalej prichádza do Nemecka najviac migrantov, táto pracovná sila pomohla nemeckej ekonomike, dodal minister.