PRAHA. Nápis Jan Palach a pod ním umiestnený kríž nastriekal ktosi červeným sprejom na kontroverzne prijímaný pamätník na cintoríne v Prahe-Olšanoch, ktorý vznikol vďaka finančnému príspevku združenia veteránov vojny v Afganistane Afganvet.
Pamätník odhalili 15. februára pri príležitosti 25. výročia odchodu sovietskych jednotiek zo stredoázijskej republiky.
Informuje o tom v stredu internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na riaditeľa správy pražských cintorínov Martina Červeného.
Podľa jeho slov zatiaľ nie je známy ďalší osud pamätníka. "Veľa možností, čo s tým urobiť, nemáme. Dúfam, že tá horúca krv už vychladla, že už nebudú pribúdať ďalšie excesy na pamätníku," formuloval a dodal, že ak by predsa len k ním došlo, musela by správa cintorína zvážiť opatrenia, ktoré by im zamedzili.
Kontroverzný pamätník
Na pamätnej tabuli na pamätníku bol pôvodne v azbuke text: "Na večnú slávu a pamiatku padlým vojakom internacionalistom a mierotvorcom."
Po negatívnych reakciách rôznych subjektov samotné združenie Afganvet túto tabuľu v uplynulom týždni odstránilo.
Na pamätníku zostala tabuľa s textom v českom jazyku: "Na památku padlých v mírových misích v novodobých válečných konfliktech."
Pamätník vyvolal vášnivé diskusie, v ktorých zaznievalo, že v Rusku sa pod termínom internacionalista vníma vojak, ktorý poskytol internacionálnu pomoc napríklad aj v Československu v roku 1968.
Ruské stredisko vedy a kultúry v Prahe uviedlo, že pamätník vznikol s podporou českého rezortu obrany, Senátu a pražského magistrátu, ktoré sa však od toho dištancovali.
Podľa strediska ide o pamätník všetkým internacionalistom, ktorí prišli o život v Afganistane, vrátane piatich českých, píše server.
V piatok sa v okolí pamätníka uskutočnil happening, po ktorom sa na ňom objavili tanky a vojaci z detských stavebníc.
Sprejerovi hrozí rok väzenia
Nastriekaný nápis na objekte si v utorok v skorých ranných hodinách všimol hrobár.
Škoda sa odhaduje predbežne na 6000 Kč. Polícia miesto činu prehľadala, zdokumentovala a v súčasnosti pátra po stále neznámej osobe, ktorá sa dopustila trestného činu poškodzovania cudzieho majetku, informovala hovorkyňa pražskej polície. Sprejerovi hrozí v prípade potvrdenia viny súdom až rok za mrežami.
Jan Palach bol študentom histórie a politickej ekonómie Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, keď sa 16. januára 1969 vo veku 20 rokov na protest voči vtedajšej situácii v bývalom Československu, okupovanom vojskami piatich krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy, upálil v centre hlavného mesta krajiny, vo vrchnej časti pražského Václavského námestia. Na následky ťažkých popálenín zomrel o tri dni neskôr.