Premiér Jaceňuk podceňuje požiadavky východu krajiny na väčšie právomoci pre regióny a s nacionalistami vo vláde ich zrealizovať ani nemôže, píše sa v analýze.
KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk sa snaží robiť gestá, aby zmieril východ a západ svojej rozdelenej krajiny.
Minulý týždeň prehovoril v televízii po rusky a prihovoril sa tak obyvateľom rusky hovoriacich regiónov na východe a juhu krajiny, ktoré nedôverujú jeho dočasnej vláde.
„Moja žena hovorí väčšinou rusky,“ povedal Jaceňuk.
Sľúbil, že vláda neprijme jazykový zákon, ktorý by zrušil ruštinu ako druhý úradný jazyk a opatrne ponúkol „decentralizáciu moci“ po voľbách starostov a mestských rád, ktoré by mali byť „v budúcom roku.“
Rusom na východe a juhu krajiny to však nestačí a nemeckí experti podľa magazínu Der Spiegel varujú, že ukrajinská vláda riskuje občiansku vojnu.
Totálna strata dôvery
Nadácia veda a politika (SWP) financovaná zo zdrojov nemeckej vlády pripravila osemstranovú analýzu s titulom Ukrajina v strede krízy, v ktorej konštatuje totálnu stratu dôvery Jaceňukovej vlády na východe a juhu krajiny.
Varuje, že „vo vláde nesedí jediný zástupca, s ktorým by sa mohla identifikovať väčšina obyvateľov vo východných a južných regiónoch“.
Tým, že vláda vymenovala oligarchov za guvernérov pre východné regióny, podkopala svoju dôveryhodnosť a schopnosť jednať.
Vláda podľa dokumentu vyslala „zničujúce posolstvo obyvateľom východných oblastí“ a preto tam má „sotva nejaký vplyv“.
Autori štúdie pochybujú, či bude vôbec možné v máji na východe krajiny zorganizovať prezidentské voľby.
Formulujú svoje závery diplomaticky, ale konštatujú, že ruský prezident Vladimir Putin „sa bude za každú cenu snažiť zamedziť konsolidácii ukrajinskej vlády“.

Premiér podceňuje situáciu
Jaceňuk podľa nemeckých expertov situáciu podceňuje. Za vicepremiéra zodpovedného za ochranu národných menšín vymenoval zástupcu nacionalistickej strany Sloboda.
Premiér trvá na koalícii s nacionalistami a hovorí, že na východe ide o „umelé konflikty“, ktoré sú „podporované zvonku“, teda z Ruska.
Jaceňuk tak ignoruje požiadavky východu krajiny na federatívne usporiadanie krajiny. „Viac federalizmu je prvý krok na zničenie suverenity Ukrajiny,“ opakuje premiér Jaceňuk.
Federalizáciu nezrealizuje s nacionalistami, ktorí pochádzajú väčšinou zo západnej časti Ukrajiny. Kyjevská vláda tak ide cestou občianskej vojny.
V úrade nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a na ministerstve zahraničných vecí sa o týchto rizikách hovorí podľa magazínu Der Spiegel otvorene.
Udalosti im dávajú za pravdu. Cez víkend opäť protestovali na východe krajiny proti ukrajinskej vláde a žiadali referendum o štatúte ich regiónov.
Väčšina týchto ľudí neverí sľubom ukrajinskej vlády, ani tomu, že sa im premiér prihovoril v ruštine.
Analýza: Ukrajina v strede krízy