Menšinoví Maďari môžu rozhodnúť až o troch poslancoch nového parlamentu.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Viac ako pol milióna príslušníkov maďarských menšín už získalo maďarské občianstvo bez trvalého pobytu v krajine na základe zákona o dvojakom občianstve, ktorý presadila vláda Viktora Orbána. Zároveň s občianstvom získali v Maďarsku aj volebné právo.
Aby ho mohli využiť, museli do soboty u našich susedov požiadať o zápis do volebného zoznamu.
Podľa sobotňajších správ sa k parlamentným voľbám budúcu nedeľu zaregistrovalo 225-tisíc nových maďarských občanov. Toto číslo sa ešte podľa celoštátnej volebnej komisie zvýši, niektoré žiadosti o registráciu totiž ešte boli na ceste alebo zatiaľ neboli vybavené.
Keďže noví občania v Maďarsku nemajú trvalú adresu, môžu svoj hlas odovzdať len na celoštátne stranícke listiny a nemôžu hlasovať v jednomandátových väčšinových obvodoch.
I tak by však podľa odborníkov mohli rozhodnúť o jednom až troch mandátoch budúceho dvestočlenného parlamentu.
Voliči s rôznymi právami
Na rozdiel od pôvodných maďarských občanov, ktorí sa dočasne presťahovali do zahraničia, väčšinou na Západ, majú noví občania hlasovanie výrazne uľahčené. Môžu totiž hlasovať aj korešpondenčne, kým ostatní len osobne na zastupiteľských úradoch. Opozícia vládnu stranu obviňuje, že zvýhodnila menšinových Maďarov preto, lebo predpokladá, že ide v drvivej väčšine o voličov Fideszu.
Preto chce, aby ich odvolilo čo najviac. Na rozdiel od maďarských občanov žijúcich v západných krajinách, z ktorých mnohí opustili Maďarsko práve za Orbánovej vlády a nie sú jej príliš naklonení.
„Je to v demokracii bezprecedentné, aby spomedzi rovnoprávnych voličov nejakej krajiny volebnú účasť tých, o ktorých predpokladajú, že nesympatizujú s vládou, znížili pomocou hrubej diskriminácie,“ povedal opozičnému denníku Népszava Miklós Haraszti, bývalý poverenec OBSE pre slobodu médií.
Ľahké zneužitie
Voľby menšinových Maďarov sprevádza rad absurdít a možností zneužitia. Krajanské organizácie a inštitúcie napojené na Fidesz v Sedmohradsku a vo Vojvodine, kde je najviac nových občanov, napríklad tamojším voličom ponúkajú, že ich hlasy zozbierajú a postarajú sa o ich odvoz do Maďarska.
Ani noví voliči to však nemajú vždy ľahké. Volebný lístok si môžu prevziať na zastupiteľskom úrade, môžu ho dostať poštou, ak však nedôverujú pošte štátu, v ktorom žijú (napríklad na Slovensku, ktoré dvojaké občianstvo postihuje), môžu si ho prevziať na zastupiteľskom úrade.
Podľa celoštátnej volebnej komisie však volebný lístok prevzatý na úrade nesmú na pôde tohto úradu vyplniť. Takže si ho prevezmú, vrátia sa na ulicu, vyplnia ho tam a opäť sa vrátia na úrad, aby ho vhodili do urny.
Kampaň u susedov
Maďarská volebná kampaň sa nevyhla susedným štátom. Vedľa Fideszu ju aktívne vedie najmä krajne pravicový Jobbik, ktorý má medzi príslušníkmi menšín tiež veľa prívržencov. Jobbik už mal niekoľko predvolebných mítingov aj na Slovensku a tento týždeň sa tu objavili aj jeho bilbordy.
Fidesz je aktívny najmä v Sedmohradsku v Rumunsku. Orbán sa však snažil krajanov osloviť aj inak. Vlani napríklad rozoslal novým občanom dva listy, v ktorých ich vyzýval na účasť v maďarských voľbách.
„Po prvý raz po sto rokoch môžu Maďari z materskej krajiny a zo zahraničia opäť spoločne rozhodovať o budúcnosti Maďarska,“ napísal Orbán v druhom liste v decembri. Oba listy boli financované z verejných peňazí a dohromady maďarský rozpočet vyšli na približne 400-tisíc eur.