V okolí Ľvova ubytovali do dvetisíc utečencov z polostrova.
ĽVOV, BRATISLAVA. Sľubujú, že Tatári sa v novej realite, ktorá zavládla na Kryme, nemajú čoho báť. Že sa budú rešpektovať ich práva, bude ich počuť vo vláde.
Mnohých krymských Tatárov, ktorí tvoria asi dvanásť percent populácie Krymu, však uistenia proruskej vlády nepresvedčili.
Stovky ich už opustili Krym, najčastejšie mieria na západnú Ukrajinu.
Mnohí išli do Ľvova
Rustem Skibin ušiel s rodinou ešte pred referendom, keď sa v uliciach premávali ruskí vojaci a vypli tatársku televíziu. On so ženou išli do Kyjeva, jeho matka a sestra s deťmi do Ľvova.
„Rozhodol som sa, že celá táto situácia bola hrozbou pre moju rodinu, pre mňa a moje umenie,“ povedal pre portál Rádia Slobodná Európa 37-ročný umelec a zberateľ umenia.
Práve Ľvov sa stal hlavným cieľom krymských Tatárov unikajúcich z Krymu.
Šéfka ľvovskej regionálnej vlády Irina Sechová povedala koncom minulého týždňa pre noviny Lvivskaja gazeta, že v tomto meste a okolí je už takmer dvetisíc ľudí z Krymu, najmä Tatárov.
Ďalších 32 ľudí požiadalo o azyl v Poľsku. Na Slovensku tento rok nežiadal o azyl z Ukrajiny nikto.
Mnohým ponúkli miestni svoje izby či byty. Napríklad 29-ročná Adele, matka troch detí, môže dočasne bývať v byte s rozlohou 90 metrov štvorcových.
„Vystrašilo nás, keď ruské jednotky začali strieľať,“ povedala Adele pre agentúru AFP.
Vzťah krymských Tatárov, ktorí prišli na polostrov dlho pred Rusmi, je problematický celé stáročia.
V čase vlády Tatárov na Kryme unášali slovanské ženy. Keď sa Krym stal koncom 18. storočia súčasťou Ruskej ríše, stúpal podiel Rusov na polostrove.
Problém s pôdou
Počas druhej svetovej vojny časť Tatárov kolaborovala s Nemcami, za čo sa im Stalin pomstil, keď za pár dní celú populáciu premiestnil do Uzbekistanu. Polovica ich počas prvého roku zahynula.
Vrátiť sa mohli až za Michaila Gorbačova, no často nemali kam. Mali im prideľovať pôdu, no často to fungovalo na princípe korupcie.
Mnohí Tatári sa aj preto usadili nelegálne na cudzom pozemku a tieto problémy trvajú až dodnes. Krymská vláda už Tatárov vyzvala, aby opustili časť pôdy, časť chcú zlegalizovať.
„Krymskí Tatári budú dobre zastúpení v parlamente aj vo vláde,“ sľúbil vicepremiér Rustam Tamirgalijev, Tatár z ruskej Kazane.
Mnohí Tatári tomu neveria. Podľa Guardianu uniesli na Kryme od začiatku nepokojov 20 ľudí. Telo jedného z nich, Tatára Rešata Ametova objavili nahé a umučené.
S útekom však nesúhlasí disident a líder krymských Tatárov Mustafa Džemilev.
„Nestrávili sme 50 rokov v exile, aby sme odišli pri prvej hrozbe,“ povedal podľa agentúry Focus. Ukrajinskému poslancovi však krymské úrady bránia v návrate.