MOSKVA. Iľja Ponomariov je v ruskom parlamente osamelým vlkom odvtedy, čo ako jediný poslanec hlasoval proti pripojeniu Krymu k Rusku, píše agentúra Reuters.
Liberálnodemokratická strana Ruska populistického lídra Vladimira Žirinovského navrhla, aby 38-ročného Ponomariova vylúčili zo Štátnej dumy za protištátne hlasovanie.
Žirinovskému neskôr museli pripomenúť, že poslancov nemožno jednoducho vylúčiť za to, ako hlasovali.
Podľa Ponomariova hlasovanie a nepriateľstvo voči jeho osobe ukazujú, že v parlamente nie je priestor pre nezávislé myslenie.
Dominuje v ňom stredopravá strana Jednotné Rusko, ktorá je lojálna prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Varuje pred vojnou a krviprelievaním
"Každý sa teraz bojí podnikať niečo proti strednej pravici, pretože každý sa obáva, že sa stane obeťou politického útlaku," povedal v rozhovore pre Reuters Ponomariov, ktorý zastupuje centristickú parlamentnú stranu Spravodlivé Rusko, ale tvrdí, že je nezávislý.
Ponomariov sa snažil svoje rozhodnutie vysvetliť na sociálnej sieti Twitter, ale dočkal sa iba slabej podpory.
Povedal, že hlasoval proti pripojeniu Krymu, pretože by to mohlo vyústiť do "obrovského krviprelievania v Európe".
"Destabilizuje to celý systém medzinárodných vzťahov a medzinárodnej bezpečnosti, ktorý bol vytvorený. Naše súčasné kroky vyprovokujú vojnu," dodal poslanec.
Organizoval protesty proti Putinovi
Fyzik a podnikateľ, ktorý pracoval v dnes už nefungujúcej ropnej spoločnosti Jukos, sa nepostavil proti Putinovi prvýkrát.
V zime 2011-12 bol organizátorom pouličných demonštrácií proti Putinovi.
V roku 2012 ho dočasne vykázali z parlamentu za to, že Jednotné Rusko označil za "stranu podvodníkov a zlodejov".
Ponomariov tvrdí, že pripojenie Krymu nie v záujme Ruska, pretože to zaženie Ukrajinu do náručia NATO, bývalého nepriateľa z čias studenej vojny, a lídri v Kyjeve budú ťažiť z nepriateľského postoja Moskvy.
"Jediný spôsob, ako môžu prežiť pri zhoršujúcej sa ekonomike, je vlna vlasteneckého cítenia," dodal.