HAAG. Tridsaťpäť krajín sveta sa v utorok počas dvojdňového summitu v Haagu zaviazalo posilniť svoju jadrovú bezpečnosť.
Malo by sa tak stať vďaka uplatňovaniu prísnejších medzinárodných noriem, čo by malo zabrániť teroristom dostať sa k materiálom na skonštruovanie atómovej bomby.
Na v poradí už treťom summite o jadrovej bezpečnosti sa zúčastnilo viac než päťdesiat svetových lídrov a predstaviteľov medzinárodných organizácií.
Cieľom podujatia bolo poskytnúť záruky, že teroristické skupiny nezískajú prístup k jadrovému materiálu.
Medzi 35 signatárskych krajín (z 53 krajín na summite) patria napríklad Británia, Francúzsko, Turecko, Ukrajina, Japonsko či Izrael, avšak jadrové mocnosti Rusko, Čína, India a Pakistan tento dokument nepodpísali.
USA, Holandsko a Južná Kórea v snahe nebrániť niektorým krajinám, aby išli aj za rámec stanovených dohôd v tejto oblasti, vyzvali tieto štáty, aby sa správali podľa kódexu, ktorý zaviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Chcú najmä Rusko
Americký minister energetiky Ernest Moniz uviedol, že odporúčania MAAE majú najviac zo všetkých podobu medzinárodných noriem.
Dohoda medzi 35 krajinami má za cieľ vybudovanie "globálnej architektúry pre zaistenie jadrovej bezpečnosti", a to najmä podporou väčšej transparentnosti, výmeny informácií a zriadenia systému osvedčených postupov, ktorý bude spoločný pre všetkých signatárov.
Účastníci summitu upozornili, že k tejto iniciatíve by sa postupne mali pripojiť aj iné štáty, najmä však Rusko, a iniciatíva by sa mala stať súčasťou medzinárodného práva.
V priebehu troch summitov o jadrovej bezpečnosti, ktoré odštartoval americký prezident Barack Obama v roku 2010, klesol počet krajín, ktoré majú dostatok materiálu na výrobu jadrovej zbrane, z 39 na 25.
Nabudúce v Chicagu
V konkrétnej rovine sa úspech summitu z Haagu pretavil do nových záväzkov Belgicka, Japonska a Talianska na zníženie ich zásob vysoko obohateného uránu a plutónia.
Ďalšie štáty sa zaviazali zvýšiť úsilie v boji proti nedovolenému obchodovaniu s jadrovým materiálom, zvýšiť bezpečnosť námornej dopravy a zamerať sa na výrobu nízko obohateného uránu pre výskumné jadrové reaktory namiesto vysoko obohateného uránu, ktorý je použiteľný na vojenské účely.
Obama v závere stretnutia privítal dosiahnuté výsledky a oznámil, že bude hostiteľom najbližšieho summitu o jadrovej bezpečnosti, ktorý sa bude konať v roku 2016 v jeho domovskom Chicagu.