HAAG, BRATISLAVA. Za viac ako päť rokov svojej vlády bol americký prezident Barack Obama v Európe osemkrát. Brusel, nepísané hlavné mesto Európskej únie, však prvýkrát navštívi až teraz.
V stredu tu bude mať hlavný prejav svojej štvordňovej európskej cesty o transatlantických vzťahoch.
Aj to ukazuje, akú prioritu doteraz videl Obama vo vzťahu Ameriky s Európskou úniou. Radšej ako s jej lídrami hovorí s premiérmi Británie, Nemecka či s francúzskym prezidentom.
Zrušil napríklad každoročné summity USA – EÚ. Ako píše agentúra AP, keď už sa raz zúčastnil na summite Únie, stretnutie bolo krátke a bez výsledku.
„Vedia, že tieto stretnutia nemôže vystáť,“ povedala pre AP Heather Conleyová, analytička z Centra pre strategické a bezpečnostné štúdie.
Reset vzťahov?
Súčasná kríza na Ukrajine, keď Rusi defacto odtrhli polostrov Krym a pripojili ho k svojmu územiu, však spôsobila, že Spojené štáty a Európska únia k sebe znovu začali hľadať cestu.
Na témy, ktoré spojencov rozdeľovali, ako špehovanie mobilu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, sa síce nezabudlo, no teraz idú do úzadia.
Americký portál Politico dokonca napísal o „resete“ vzťahov, narážajúc na rovnaký reštart, ktorý v roku 2009 ohlásil vo vzťahu k Rusku.
„Európa a Amerika sú jednotné v podpore ukrajinskej vlády a ukrajinského národa. Sme jednotní v tom, aby Rusi zaplatili za svoje doterajšie kroky,“ povedal Obama v pondelok na tlačovej konferencii po stretnutí s holandským premiérom Markom Ruttem.
Americký prezident sa neskôr večer stretol mimoriadne s lídrami G7. Od roku 1998 v tomto spolku boli aj Rusi. Obama v pondelok tlačil, aby im členstvo pozastavili.
Tvrdšie sankcie
Jednotu môžu Spojené štáty a Únia ukázať v otázke sankcií, ktorými chcú potrestať Rusko za udalosti na Kryme.
Práve Amerika chce proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pritvrdiť. Američania doteraz uvalili zákaz vstupu či zmrazili účty 31 osobám a banke Rossia. Únia tak potrestala 33 ľudí.
Obama by chcel pridať aj ekonomické sankcie.
„V súkromí bude Obama tlačiť Európanov, aby zvážili tvrdšie sankcie a prípadné kroky, ak bude Rusko zvyšovať napätie na Ukrajine. Je jasné, že americké sankcie nie sú veľmi efektívne bez európskych,“ povedal pre Washington Post analytik Jeremy Shapiro z Brookings Institute.
Američanom sa však ľahšie zavádzajú sankcie ako Únii. Rusko má s ňou desaťkrát väčšie obchodné vzťahy ako s Amerikou. Zároveň to však znamená, že európske sankcie môžu Rusom ublížiť viac ako americké.
V Európe bude Obama až do štvrtka. No rokovať tu bude aj s japonským premiérom a prezidentmi Číny a Južnej Kórey pred jeho ázijským turné.
Práve Ázia sa na úkor Európy počas Obamovej vlády stala pre Ameriku kľúčovou časťou sveta.