Za samostatné Benátsko v internetovom hlasovaní bolo 89 percent občanov.
BENÁTKY, BRATISLAVA. Ročne putuje z Benátska do talianskej štátnej pokladnice vyše 70 miliárd eur. Štát naspäť vo forme investícií a služieb vracia asi 50 miliárd.
Občania Benátok a okolia už naďalej nechcú podporovať chudobnejší juh, miestni politici preto usporiadali internetové referendum. O nezávislosti aj členstve v Únii a NATO.
Zostali by v Únii aj v NATO
Benátky boli nezávislým štátom až do dobytia Napoleonom v roku 1797, keď boli pripojené k Rakúsku.
Päťmiliónový región Benátsko chcú obnoviť miestni aktivisti a politické strany, ktoré neoficiálne internetové referendum zorganizovali. Hlasovať sa dalo od pondelka do piatka a účasť dosiahla 73 percent.
Drvivá väčšina, 89 percent, by chcela nezávislú Republiku Benátsko.
Podľa 55 percent voličov by malo nezávislé Benátsko ostať v Európskej únii, o štyri percentá menej ľudí je presvedčených o zotrvaní v eurozóne. V NATO by zostalo 64,5 percenta Benátčanov.
Efektívna republika
„Tým, že sa vytvorí malý a efektívny štát, by sme znížili fiškálny tlak na občanov a zároveň by sme získali nezávislé Benátky, ktoré boli až do dobytia Napoleónom majákom európskej civilizácie,“ povedal pre RT profesor histórie Paolo Bernardini.
Talianska vláda referendum neuznáva. Regionálny prezident Benátska Luca Zaia zo separatistickej strany Liga severu však tvrdí, že cesta k oficiálnemu referendu musí existovať.
Aktivisti hnutia zbierali inšpiráciu aj v zahraničí, navštevovali najmä zhromaždenia za nezávislosť v Škótsku či v španielskom Katalánsku.
Obidva regióny budú v referende o nezávislosti hlasovať tento rok, v prípade Španielska však centrálna vláda výsledky odmieta uznať.
Benátsko, do ktorého patria aj mestá Verona, Padova či Treviso, podľa Zaia stratilo pre krízu množstvo pracovných miest a ľudia sú „hladní po zmene“.
Zaia podľa denníka Daily Mail povedal: „Revolúcia sa rodí z hladu a my sme dnes hladní. Benátky teraz môžu uniknúť.“