Dve Berlínčanky chcú pomôcť ženám, ktoré sa v noci vracajú domov samé a majú obavy z tmavých ulíc.
Tmavé prázdne uličky a pokrikovanie opilcov. Neskoro večer môže byť cesta domov pre osamelú ženu veľmi nepríjemná.
V Nemecku to tak po novom nemusí byť. Stačí zobrať telefón, zavolať na známe číslo a zahnať obavy príjemným rozhovorom. Na druhej strane linky zároveň stále vedia, kde sa žena nachádza, a v prípade núdze zavolajú políciu.
Telefonát na cestu domov (Heimwegtelefon) prevádzkujú dve mladé Berlínčanky. Robia to vo voľnom čase a popritom zvládajú prácu na plný úväzok. Akurát každý piatok a sobotu od desiatej večer do druhej ráno namiesto zábavy s kamarátmi čakajú na linke.
Projekt zatiaľ len testujú, hľadajú ďalších dobrovoľníkov a sponzorov, aby ho mohli rozšíriť z Berlína do celého Nemecka.
Zakladateľky žiadne veľké príjmy neočakávajú, chcú len pomôcť službou, ktorú by samy kedysi ocenili, a robia to s nadšením. Inšpirovali sa nápadom zo Švédska, kde však linku prevádzkuje polícia. Namiesto sťažovania sa a rozmýšľania nad tým, prečo to v Nemecku nepôjde, to skúsili samy.
Ženy, ktoré sú v noci na ceste bez sprievodu, sa môžu v Nemecku cítiť bezpečnejšie aj vďaka iným drobnostiam. Napríklad ženským nočným taxíkom, ktoré v meste, kde bývam, prevádzkuje mestský dopravný podnik. Pätinu zákazníkov tvoria ženy nad 50 rokov.
K dispozícii sú aj ženské parkovacie miesta, ktoré som najprv považovala za vtip na tému nešikovného parkovania žien. V skutočnosti majú ženám zaistiť väčší pocit bezpečia.
Nachádzajú sa najmä vo verejných garážach, ale aj na niektorých bežných parkoviskách. Nájdete ich na lepšie osvetlených miestach, blízko východov a vstupov či na miestach snímaných bezpečnostnou kamerou.