MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin sa osobným príkladom rozhodol vzdorovať sankciám, ktoré na Rusko pre anexiu ukrajinského Krymu uvalili Spojené štáty.
V piatok demonštratívne sľúbil, že si otvorí účet v banke Rossija, ktorá je na zozname postihnutých sankciami. A nechá si sem posielať aj svoj plat.
Okamžite sa začali hlásiť ďalší štátni úradníci, ktorí sa nechali strhnúť príkladom svojho vodcu.
Rovnakú banku si na protest proti „nespravodlivému trestu Západu“ vybral aj čečenský líder Ramzan Kadyrov. On aj Putin dávajú s úsmevom najavo, že „trest Washingtonu“ ich nijako nezasiahol.
Práve naopak. Ako v piatok komentovali rozšírenie sankcií, Rusko má teraz šancu ukázať, že prežije aj bez Ameriky.
„Nič im neostaneme dlžní,“ vyhlásil v piatok hovorca ministerstva zahraničných vecí Alexandr Lukaševič.
Problémy s platobnými kartami
Držitelia platobných kariet Visa a MasterCard, ktorí na rozdiel od svojich politikov majú účty v postihnutých bankách už dávno, ale žiadnu eufóriu zo sankcií nepociťovali.
Naopak. V piatok ráno zostali prekvapení, keď si cestou do práce chceli vytiahnuť z bankomatu hotovosť. Prístroj im totiž oznámil, že ich neobslúži.
Sprostredkovane sa tak milióny Rusov ocitli na zozname osôb a inštitúcií, ktoré Spojené štáty trestajú za odtrhnutie Krymu od Ukrajiny.
Medzinárodné platobné systémy Visa a MasterCard vysvetlili, že prestali obsluhovať niektorých svojich ruských partnerov: Rossija, Sobinbank, Investkapitalbank, SMP Bank, Finservis. Tieto banky sú na zozname Specially Designated National, čo znamená, že všetky ich aktíva v amerických bankách sú zablokované a nemôžu robiť žiadne operácie.
Okrem toho ministerstvo financií zaviedlo „pravidlo 50“ – všetky organizácie, v ktorých má človek zo zoznamu väčší než 50-percentný podiel, spadajú tiež pod sankcie. Ide predovšetkým o biznismenov z Putinovho okolia.

Zavedú vlastný platobný systém?
Podľa komentátora a historika Nikolaja Svanidzeho sankcie vyvolávajú u časti Rusov hnev až zúrivosť, v iných hrdosť na „veľké a stále sa rozširujúce a všetkými nepochopené Rusko“.
Moskva už zareagovala niekoľkými nápadmi, aké USA za ich „drzosť“ potrestať.
Poslanci dumy navrhujú zaviesť vlastný platobný systém. Údajne jeho zárodky vypracovali už v 90. rokoch. Ten by mal byť prepojený s čínskym systémom UnionPay, ktorý sa v Rusku začína rozvíjať.
Poslanci vládnej strany Jednotné Rusko navrhujú, aby prípadný nový platobný systém bol orientovaný len na Rusko a spriatelené krajiny.
Ekonómovia varujú pred podobnými projektmi, ktoré podľa nich povedú k ešte väčšej izolácii Ruska, než samotné sankcie Európskej únie a USA.
Na zozname sú bankári-džudisti aj novinár
Američania chcú obmedziť vstup do krajiny a účty 31 Rusom a ruskej banke, Únia má na zozname 33 ľudí. Rusko reagovalo podobným zoznamom.
Viktor Ivanov
Šéf Federálnej služby na kontrolu nad drogami (FSKN). Sankcie by mohli zastaviť spoluprácu s USA na protidrogových projektoch.
Jelena Mizulinová
Predsedníčka výboru pre rodinu v Štátnej dume. Bola hlavnou podporovateľkou zákona proti propagácii homosexuality pred maloletými.
Jurij Kovaľčuk
Známy ako „Putinov pokladník“. Je najväčším akcionárom banky Rossija. Má podiely v šiestich federálnych televíznych kanáloch.
Arkadij a Boris Rotenbergovci
Bratia, bývalí džudistickí partneri prezidenta Putina, dnes prominentní biznismeni. Arkadij je prezidentom hokejového klubu Dinamo Moskva. Okrem toho vlastní spoločnosť na výrobu plynovodov, je jedným z najväčších stavebných dodávateľov pre Gazprom.
Dmitrij Kiseľov
Ruský televízny moderátor, podľa The Economist „šéf ruskej propagandy“. Je riaditeľom nedávno spojenej agentúry RIA Novosti a zahraničného vysielania stanice Russia Today. O Rusku povedal, že je to „jediná krajina, ktorá môže z USA spraviť rádioaktívny popol“.
Ruský zoznam
Rusko zakázalo vstup do krajiny desiatim americkým politikom, medzi nimi je aj senátor John McCain, predseda americkej Snemovne reprezentantov John Boehner alebo prezidentovi poradcovia. Senátor Dan Coats na Twitteri napísal, že ho „mrzí, že teraz nemôže stráviť rodinnú dovolenku na Sibíri“.
Lukáš Onderčanin
Autor: Agentúra Epicentrum