AMSTERDAM. Nórske múzeum sa rozhodlo vrátiť dedičom pôvodných majiteľov obraz Henriho Matissa, ktorý rodina nacistického pohlavára Hermanna Göringa odcudzila rodine židovského obchodníka s umením Paula Rosenberga.
Napísala o tom v piatok agentúra AP.
Múzeá vracajú diela ulúpené nacistami
Obraz z roku 1937 "Žena v modrom pred kozubom" je jedným z lákadiel múzea moderného umenia Henie Onstad kunstsenter v Osle, ktoré v roku 1968 zriadili lodný magnát Niels Onstad a jeho manželka, viacnásobná olympijská šampiónka, krasokorčuliarka Sonja Henie.
Múzeum vo štvrtok vyhlásilo, že hoci dielo zakúpilo v dobre viere, "rozhodlo sa dodržať medzinárodné konvencie a vrátiť obraz Rosenbergových dedičom".
Nórsko je signatárom washingtonskej konferencie z roku 1998, na ktorej sa dohodli princípy vracania umenia ulúpeného nacistami oprávneným majiteľom.
Od múzeí vyžaduje, aby skontrolovali svoje zbierky a ak v nich objavia prípadné ulúpené diela, pokúsili sa zistiť ich oprávnených majiteľov.
Obraz bol v Nórsku šesť desaťročí
Hodnota Matissovho obrazu sa v súčasnosti odhaduje na 20 miliónov dolárov (vyše 14,5 milióna eur).
Göring ho zobral, keď Rosenberg utiekol v roku 1940 do New Yorku a predal ho parížskemu obchodníkovi s umením, ktorý bol neskôr odsúdený za obchodovanie s umením ulúpeným nacistami.
Onstad obraz získal v roku 1950 od jednej francúzskej galérie, ktorá pravdepodobne o jeho pôvode nevedela.
Nórske múzeum sa začalo minulosťou obrazu zaoberať po tom, ako naň vzniesla Rosenbergova rodina v júni 2012 požiadavku.
Múzeum uviedlo, že v dôsledku vyšetrovania, ktoré bolo podľa neho prvé svojho druhu v Nórsku, vyzvalo vládu, aby vytvorila výbor a splnila svoje záväzky z washingtonskej konferencie. Podobné vyšetrovania sa už vedú v USA, Holandsku i Nemecku.