Podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova sú vyhlásenia o anexii Krymu urážkou obyvateľov polostrova.
MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal zmluvu o pripojení Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ k Rusku a uzavrel tak procedúru anexie.
Počet subjektov Ruskej federácie sa tak zvýšil z 83 na 85.
Až do 1. januára 2015 bude vo vzťahoch prechodné obdobie, počas ktorého sa budú riešiť záležitosti spojené s integráciou Krymskej republiky a Sevastopoľa do ekonomického, politického a finančného systému a do sústavy štátnych orgánov Ruskej federácie.
Štátnymi jazykmi Krymu sú ruština, ukrajinčina a krymská tatárčina, spresnila agentúra RIA Novosti.
Od 18. marca sa občania Ukrajiny a osoby bez občianstva trvalo žijúce na zemí Krymu považujú za občanov Ruskej federácie - s výnimkou ľudí, ktorí do mesiaca od tohto dátumu deklarujú, že si chcú ponechať svoje občianstvo.
Rusko hovorí o radosti na Kryme
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov medzičasom vyhlásil, že sankcie uvalené na Rusko Západom sú iracionálne a vytvoria zbytočné prekážky.
Vyhlásenia Západu o anexii Krymu sú podľa Lavrova pre obyvateľov polostrova urážkou.
Odporučil svojim kolegom, ministrom zahraničných vecí západných štátov, aby požiadali svoje tlačové služby o poskytnutie videozáznamov z Krymu, aby "videli tú radosť, to skutočné šťastie" miestnych obyvateľov, čo sa "nemožno naučiť, nacvičiť, zrežírovať".
Medzinárodných pozorovateľov na Krym predtým opakovane proruské jednotky nevpustili, teraz je však ich vyslaniu podľa Lavrova blízko.
Spresnil, že "Rusko nemohlo neprísť na pomoc bratským národom Krymu". Dodal, že terajšie vedenie Krymu mu ani "nedalo inú možnosť".
V prejave k poslancom Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Lavrov vyhlásil, že sankcie uvalené na ruských politických predstaviteľov a podnikateľov pre krízu na Krymskom polostrove sú "absolútne protizákonné" a vytvoria umelé prekážky v kontaktoch so Západom.
Ďalšie odvetné kroky nechystajú
Putin v piatok posúdil sankcie so stálymi členmi Rady bezpečnosti Ruskej federácie.
Na zasadnutí vyhlásil , že ďalšie odvetné kroky Ruska nie sú potrebné.
Rovnako navrhol zdržať sa zavedenia vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny. Upozornil, že by tým najviac utrpeli radoví Ukrajinci, ktorí cestujú do Ruska za prácou.
Ruský prezident tým reagoval na druhé kolo sankcií uvalených na Rusko Európskou úniou a vládou USA, ktorých terčom sú dve desiatky ľudí z Putinovho najbližšieho okolia a banky, ktoré ich podporujú.
Moskva v reakcii zakázala vstup do Ruska deviatim americkým úradníkom a zákonodarcom.
V súvislosti s bankou, ktorá je tiež cieľom reštrikcií, Putin oznámil, že si tam mieni otvoriť účet.
"Ak tomu dobre rozumiem, je to taká stredne veľká banka. Ja osobne som tam účet nemal, ale v pondelok to určite urobím," vyhlásil Putin podľa ruských agentúr.
Rusko ukazuje na dlh 16 miliárd
Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyhlásil, že dlh Ukrajiny voči Rusku dosiahol 16 miliárd dolárov.
"Domnievam sa, že by sme tieto peniaze nemali nechať len tak, ak vezmeme do úvahy, že aj náš rozpočet má svoje problémy," konštatoval Medvedev.
Zmluvy, na základe ktorých Rusko poskytuje Ukrajine plyn za nižšiu cenu výmenou za pobyt ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopoli, sú v štádiu vypovedania.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov pre ruský denník Vedomosti povedal, že po pripojení Krymu už nie je možné zachovať zľavu, keďže mesto i Krymská republika sa na základe medzištátnej zmluvy stali dvoma novými subjektmi Ruskej federácie.