ANKARA, TEL AVIV. Tureckí lekári sa obávajú o duševný stav premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Napísala to v otvorenom liste tamojšia lekárska asociácia. Podľa denníka Zaman, ktorý list zverejnil, združuje väčšinu tureckých lekárov.
„Za normálnych okolností by nikto nenazýval 15-ročného chlapca, ktorý zomrel po 269 dňoch v kóme, teroristom,“ tvrdia lekári v reakcii na výroky premiéra o Berkinovi Elvanovi.
Ten prednedávnom zomrel na následky zranení hlavy, ktoré utrpel v lete, keď ho zasiahol kanister so slzným plynom.
Policajti ním rozháňali pouličné protivládne demonštrácie. Elvan išiel kúpiť chlieb a nešťastnou náhodou sa zaplietol do potýčok.
Erdogan po jeho smrti povedal, že bol členom teroristickej organizácie a tvár si ukryl do šatky, aby nebolo jasné, koľko má rokov.

Záchranca národa
Predvolebný šot
- Ústredná volebná komisia uviedla, že použitie červenej tureckej vlajky na predvolebnom videu vládnej strany porušilo zákon o predvolebnej kampani pred komunálnymi voľbami a video zakázala,
- proti videu protestovali aj opozičné strany,
- premiér Erdogan na stredajšom predvolebnom mítingu povedal, že zákaz zruší.
Podľa lekárov tento výrok a aj iné „polarizujúce“ vyjadrenia naznačujú, že Erdogan nie je v poriadku. Lekári napísali, že sa o premiéra a jeho rodinu obávajú.
Kedysi populárny a silný turecký premiér stráca podporu.
Čelí podozreniam z korupcie, kritike za obmedzovanie slobody médií, internetu aj politických oponentov a to všetko desať dní pred kľúčovými regionálnymi voľbami, ktoré však budú hlavne referendom o jeho osobe.
Tak je aj postavená kampaň jeho Strany spravodlivosti a rozvoja.
Vo volebnom šote, v ktorom národ zachraňuje tureckú zástavu, je na poslednom zábere Erdogan ako záchranca tureckého národa.
Ústredná volebná komisia už video pre zneužívanie národného symbolu zakázala.
Prezident Abdalláh Gül, kedysi silný spojenec premiéra, si to nemyslí a od záchrancu národa sa začína dištancovať.
Odmietol Erdoganove tvrdenia, že za vyšetrovaním korupčných afér v jeho vláde je medzinárodné sprisahanie.
„Takéto výroky patria do rozvojových krajín,“ vyhlásil v Dánsku.
Erdogan však so sprisahaniami a konšpiráciami argumentoval aj pri svojich sporoch s armádou, médiami aj v stanoviskách k zahraničnej politike.
Gül tiež vyjadril sústrasť rodine zabitého chlapca a na rozdiel od Erdogana, ktorý celý prípad len rozdúchal svojimi nevhodnými výrokmi, sa snažil o zmierlivý tón. Gül je podľa Reuters pod tlakom, aby naprával problematický imidž Turecka.
Neistý výsledok
V komunálnych voľbách by mala vyhrať Erdoganova strana, koľko však získa hlasov, jasné nie je. Podľa prieskumov by ju volilo 40 až 45 percent Turkov, čo je menej ako v roku 2011, keď získala 50 percent hlasov.
Oproti posledným komunálnym voľbám v roku 2009 by si však polepšila, vtedy ju volilo 38 percent Turkov. Mnohí novinári však tvrdia, že čísla v prieskumoch nesedia a vládna strana dostane v komunálnych voľbách 30 percent.
Pre Erdogana bude výsledok dôležitý. V lete sa bude prvý raz priamo voliť prezident, za ktorého kandiduje aj on sám.