„Chystali ďalší štátny prevrat, pričom sa nezastavili pred ničím... Hlavnými aktérmi týchto udalostí boli nacisti, rusofóbi, antisemiti... Krym a Sevastopoľ sa vracajú k svojim domovským brehom, do svojho domovského prístavu, k Rusku!“ bez začervenania vyhlásil Putin, keď zobral Ukrajine časť jej zvrchovaného územia.
Manželia Ľubomír a Marta Kletskovci z Ľvova nie sú ukrajinskí nacisti ani antisemiti. Lekári prišli na Slovensko pred tromi rokmi a pracujú v nemocnici v Bojniciach. Ľubomír Kletsko si pamätá presne aj dátum, keď nastúpil. Keď sa dozvedeli o udalostiach na majdane, odišli do Kyjeva. Krvavá skúsenosť im zmenila život.
Po majdane všetko inak
Vo veľkých modrých očiach tridsaťročnej lekárky je asi všetok smútok Ukrajiny. Sedí v bojnickej reštaurácii, hovorí pomaly, slušnou slovenčinou s výrazným ukrajinským prízvukom. Keď spomína majdan, s problémami prehĺta.
Ak by Marte Kletskovej niekto povedal pred udalosťami, ktoré sa odohrali na najväčšom kyjevskom námestí, poď, ideme vyhnať okupantov z Krymu, hovorí, že by išla. Teraz tvrdí, že už nesmie zomrieť nikto.
„Predtým by som povedala, poďme, budeme bojovať. Teraz viem, že sa bude strieľať a zomrú ľudia. Prešla som majdanom. Videla som vo vzduchu smrť, smútok, bolesť a slzy. Každý človek, ktorého sme ošetrovali, bol jedna veľká tragédia. Nechcem, aby ešte niekto zomrel, napríklad na Kryme. Nech to riešia akokoľvek...,“ hovorí lekárka a pozerá sa kdesi do prázdna.
„Rozumiete tomu? Je rok 2014, kultúrne obdobie a v centre Kyjeva, v Európe zomierajú ľudia, len preto, že nechceli totalitu, ale chceli žiť v normálnom štáte. Žiadna smrť nemá význam, ale je to poučenie. Nemôžeme dopustiť, aby zomreli zbytočne,“ vzrušene dodáva ukrajinský lekár.
Manželia nevedia, či práve Európska únia zachráni Ukrajinu, ale s istotou tvrdia, že chcú žiť inak ako doteraz.
Ukrajinskí lekári ošetrovali ranených v na uliciach a v hoteloch, bez dôležitých prístrojov a počas streľby.
FOTO – SITA/AP
Lekári operujú za vlastné
„Prečo som prišiel na Slovensko? Odpoveď je jednoduchá. Mal som plat osemdesiat eur mesačne,“ zasmial sa chirurg s dvomi atestáciami, ktorý chcel liečiť pôvodne na Ukrajine onkologických pacientov.
Rozprávanie Ľubomíra Kletska o živote lekára na Ukrajine umožní aspoň čiastočne pochopiť, prečo boli Ukrajinci v uliciach, keď bývalý prezident Janukovyč zavrel cestu do Európskej únie a nasmeroval krajinu do náručia ruského medveďa. Osudovým rozhodnutím odštartoval sériu najprv pokojných protestov, ktoré neskôr dostali súhrnné pomenovanie „krvavý majdan“.