Moskva 25. júna (TASR) - Celosvetová informačná revolúcia, globalizácia trhu s informáciami, úloha internetu a dnešné mediálne Rusko sú hlavnými témami dvojdňového Svetového kongresu o informačnej spolupráci pod mottom Informácie: Výzva 21. storočia, ktorý sa dnes začal v Moskve.
Delegátmi podujatia sú zástupcovia svetových a národných tlačových agentúr a predstavitelia médií a novinárskych organizácií, medzi inými aj Európskej aliancie tlačových agentúr (EAPA). Účastníkmi kongresu usporiadaného ruskou tlačovou agentúrou ITAR-TASS sú i delegáti národných tlačových agentúr SR a ČR.
Podľa Sergeja Jastržembského, poradcu ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa informačného odboru Kremľa, zvláštnu pozornosť by zahraničné médiá mali venovať objektivite informácií, ktoré prinášajú. Zahraničné médiá sa pri informovaní o dianí v Rusku stále uchyľujú k zjednodušovaniu a nedokážu opustiť rôzne mýty a stereotypy, uviedol Jastržembskij. Namiesto pozornosti venovanej pozitívnym zmenám v Rusku, akými sú politická stabilita a začiatok reforiem v oblasti súdnictva, sociálneho systému a armády, sa podľa neho zahraniční čitatelia dozvedajú väčšinou len o témach, akými sú vojna v Čečensku, korupcia ruských úradníkov, demografické problémy Ruska a po vlaňajšej havárii jadrovej ponorky Kursk aj o rôznych technických haváriách.
Na vine formovania negatívneho obrazu Ruska v zahraničí sú však podľa Jastržembského aj samotní ruskí byrokrati, ktorí o reformách v krajine informujú nedostatočne. "Vina je aj na strane oficiálnych miest," priznal v prejave k účastníkom moskovského kongresu predstaviteľ Kremľa.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed